«Φρούριο» η… Κως για Ιπποκράτη!

Σε απόρθητο φρούριο (μόνο ο Ιωνικός Νικαίας κέρδισε) έχει μετατρέψει το κλειστό γυμναστήριο της Κω, ο Ιπποκράτης. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη κέρδισε με 86-68 και τον Πρωτέα Βούλας και παραμένει σε τροχιά ανόδου… Οι Κώοι ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας πόντους από τους Σκούφη και Ονάσογλου ωστόσο στη συνέχεια ο Πρωτέας βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 20-18. Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Πρωτέας κατάφερε να προηγηθεί στο ματς με 24-25 (για πρώτη και τελευταία φορά) με τους γηπεδούχους να πατούν το γκάζι να έχουν πολυφωνία στην επίθεση και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-34. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιπποκράτης είχε ουσιαστικά να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα, είχε σε εξαιρετική μέρα τους Κουμπούρα και Ασημακόπουλο και κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά στην 3η περίοδο (65-49) με τον Πρωτέα μάλιστα να χάνει με τραυματισμό δύο λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου τον Αυγενικό που είχε 10 πόντους μέχρι εκείνη την στιγμή. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο Πρωτέας προσπάθησε με γρήγορες επιθέσεις να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ροκάνισε λίγο την διαφορά στην αρχή αλλά Τρύπας και Ονάσογλου έξω απ’ την γραμμή των 6.75 έδωσαν χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη του Ιπποκράτη που επικράτησε τελικά με 86-68.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-34 (ημίχ.), 65-49, 86-68
Διαιτητές: Κυριακόπουλος- Νάστος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 19(2), Τρύπας 13(3), Ονάσογλου 13(2), Σκούφης 9(1), Ασημακόπουλος 17(1), Λεκάκης 5, Χαρίσης 8 (1), Τσακαλέρης, Γιουσέμογλου, Χατζηπυλιώτης, Ζαμάγιας, Καταβαίνης 2.
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Βλάχος): Μπάλας 8(2), Αγγελόπουλος 12, Λάτσης, Παπάδης, Ματσάγγος, Αθηνιώτης, Αυγενικός 10(1), Τοπάλι 6, Βαρδαβάς 10, Ματαλιωτάκης 17, Μόρφης 1, Καματερός 4.