Πρωταθλητής και… τυπικά ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω

Τον τίτλο του πρωταθλητή Δωδεκανήσου στους παίδες κατέκτησαν και μαθηματικά οι Αθλοπαιδιές Κω, που κέρδισαν με 3-0 σετ την Τελχινίδα και έκαναν το 3 στα 3. Στο κλειστό γυμναστήριο της Κω, οι παίδες της Τελχινίδας αντιμετώπισαν στον τελευταίο τους αγώνα για το φετινό πρωτάθλημα, τον τοπικό Α.Ο Αθλοπαιδιών. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο 1ο σετ το οποίο και κατέκτησαν με 25-21. Οι αθλητές του Νίκου Τσιντομηνά αντέδρασαν και ήταν μπροστά στο 2ο σετ, αρχικά με 4-10 και στη συνέχεια με 9-18 και 14-20. Όμως, η πίεση του αντιπάλου στο σερβίς έφερε πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση με αποτέλεσμα οι Κώοι να κάνουν ένα σερί 8-0 και να περάσουν μπροστά με 22-20.

Η αντίδραση της Τελχινίδας έφερε το 22-22 αλλά οι μικροί του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου ήταν πιο αποτελεσματικοί επιθετικά και πήραν και αυτό το σετ, με 25-23. Στο επόμενο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 25-23. Το αποτέλεσμα αυτό, ενώ απομένει το ματς Αθλοπαιδιές – Ροδίων Άθλησις, εξασφαλίζει τον φετινό τίτλο στην ομάδα της Κω και η Τελχινίδα κατατάσσεται στην 2η θέση.

Τα σετ: 25-21 (20′), 25-23 (29′), 25-23 (25′)

Διαιτητής: Σταματίου

ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΚΩ: (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Κωνσταντοπουλος, Παππούλης, Καρδούλιας, Κυπριώτης, Θανόπουλος, Σπύρου, Σαουρένος, Γεροβασίλης, Μαντούκος, Μαραγκός, Καμπούρης (λ).

Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς) Σεβαστός Φιλίππου, Αντώνης Χατζηγεωργίου, Δημήτρης Γκίκας, Δημήτρης Καλιόζης, Άλμπι Σωτηρίου, Ηλίας Ρέγκλης.

ΑΠΟΝΟΜΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ

Πριν την αναμέτρηση του παιδικού πρωταθλήματος ΑΟ Αθλοπαιδιών – Τελχινίς στο κλειστό της Κω, η ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου απένειμε το κύπελλο και τα χρυσά μετάλλια στους φετινούς πρωταθλητές  εφήβων τον ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω, τα ασημένια μετάλλια στον Φοίνικα Παραδεισίου και τα χάλκινα στην Τελχινίδα.