Τα νέα του Μπριτζ

Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν οι αθλητές του Ομίλου Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου στο 52ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ζευγών, που διεξήχθη στις 9,10 και 11 Φεβρουαρίου. Συγκεκριμένα, οι Φοιτός Σίμων και Τσελεπής Λάζαρος, με σταθερά πολύ καλές εμφανίσεις και στις τρεις ημερίδες και τελικό ποσοστό 59,11%,  κατέκτησαν την 1η θέση σε σύνολο 40 ζευγών στην κατηγορία 1-11. Στο ίδιο τουρνουά οι Καλαβρέζος Εμμανουήλ και Πιρπιρής Δημήτριος κατέκτησαν την 4η θέση με ποσοστό 57,34%. Παράλληλα, στην κατηγορία όπεν οι αθλητές του ΟΑΜΡ Καβαλάκης Ιωάννης και Ράμος Εμμανουήλ κατάφεραν να προκριθούν στον υπερτελικό μαζί με άλλα 17 ζεύγη από τα 40 που συμμετείχαν συνολικά στον τελικό. Στον υπερτελικό κατέλαβαν την 6η θέση ανάμεσα στα 18 ζεύγη και πλασαρίστηκαν τελικά στη 12η θέση στο σύνολο των 40 ζευγών.

Σε τοπικό επίπεδο, η αγωνιστική δραστηριότητα την περασμένη εβδομάδα περιελάμβανε 3 τουρνουά ζευγών. Τη Δευτέρα, 5 Φεβρουαρίου, πραγματοποιήθηκε η 3η ημερίδα του τουρνουά ζευγών όπεν, με συμμετοχή 16 ζευγών. Στις τρεις πρώτες θέσεις βρέθηκαν οι αθλητές:

1. Πλίγκος Ι. – Χατζηνικόλας Σ. 60,42 %
  2. Παυλούς Δ. – Καταξενός Γ. 59,52 %
  3. Μελεούνη Μ. – Δουλγέρη Α. 55,95 %

Η ημερίδα εντάσσεται στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, που διοργανώνει κάθε Δευτέρα ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης (Ο.Π.Α.Φ.) σε συνεργασία με την Ε.Ο.Μ.. Ανάμεσα σε 277 ζεύγη αθλητών από 20 ομίλους πανελλαδικά, οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. που κατέλαβαν τις υψηλότερες θέσεις είναι οι:

1. Πλίγκος Ι. – Χατζηνικόλας Σ. 61,71 %
  2. Φοιτός Σ. – Σβίγγος Ι. 58,57 %
  3. Παυλούς Δ. – Καταξενός Γ. 58,26 %

Την Τρίτη, 6 Φεβρουαρίου, ακολούθησε το τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9 με συμμετοχή 13 ζευγών. Στις τρεις πρώτες θέσεις βρέθηκαν οι:

1. Πλίγκος Ι. – Χατζησάββα Δ. 64,76 %
  2. Ματθαίου Σ. – Γρηγοράς Ν. 63,89 %
  3. Μηνέττος Α. – Μακέστας Σ. 62,78 %

Η ημερίδα αυτή ήταν και η τελευταία του 5ημερου τουρνουά και οι αθλητές με το υψηλότερο συγκεντρωτικά ποσοστό ήταν οι:

1. Μηνέττος Α. 62,76 %
  2. Μακέστας Σ. 62,76 %
  3. Ματθαίου Σ. 59,98 %
  4. Γρηγοράς Ν. 59,98 %

Τέλος, την Τετάρτη, 7 Φεβρουαρίου, διεξήχθη η 2η ημερίδα του τουρνουά ζευγών όπεν, στο οποίο συμμετείχαν 16 ζεύγη. Τις τρεις πρώτες θέσεις κατέλαβαν οι αθλητές:

1. Γιαλλούσης Μ. – Τσάβαλος Α. 61,31 %
  2. Κελεπέρας Κ. – Βρούχος Ν. 61,01 %
  3. Μπόνης Α. – Τσέτσερη Κ. 56,25 %

Και η ημερίδα αυτή εντάσσεται σε ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών όπεν, στο οποίο συμμετείχαν 26 όμιλοι πανελλαδικά με 289 ζεύγη αθλητών. Οι αθλητές του Ο.Α.Μ.Ρ. κατέλαβαν τις θέσεις: