Κύπελλο Δωδεκανήσου: Δοξα- σμένη στους «4»

Συνεχίζει να ονειρεύεται η ομάδα της Δόξας Καρδάμαινας. Το συγκρότημα του Δημήτρη Χρυσόπουλου βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, μόλις ένα βήμα μακριά από το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, καθώς προκρίθηκε σε βάρος του Διαγόρα επικρατώντας στην Κω με σκορ 2-0.
Ο «γηραιός» μπορεί να παρατάχθηκε με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές στην σύνθεσή του, όμως αυτό δεν μπορεί να μειώσει την επιτυχία της Δόξας, που προκρίθηκε απέναντι στο ιστορικό σύλλογο του νησιού μας.
Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα μουδιασμένοι με τον Διαγόρα να απειλεί πρώτος με το μακρινό σουτ του Κιοσέογλου στο 9ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Κιοσέογλου έκανε το δυνατό σουτ με τον Γιακούμαρο να απομακρύνει σε κόρνερ.
Η Δόξα στην συνέχει ανέβασε την απόδοση της και στο 21ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα όταν ο Ζερβός με ωραίες προσποιήσεις μπήκε απ’ τα αριστερά έκανε την παράλληλη πάσα αλλά ο Μέμα από θέση βολής πλάσαρε ψηλά άουτ.
Στο 36ο ο Ζερβός εκτέλεσε το φάουλ με τον Μπαμπινιώτη να αιφνιδιάζεται αλλά να μπλοκάρει και ένα λεπτό αργότερα με μια εξαιρετική κούρσα και σέντρα του Πη, ο Μαύρος σούταρε στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και λίγο πριν το ημίχρονο έχασαν και άλλη ευκαιρία για το 1-0. Ο ιδιαίτερα μαχητικός Κόκκαλης κέρδισε την μονομαχία απ’ τα αριστερά μπήκε στην περιοχή με τον Μπαμπινιώτη να διώχνει σε κόρνερ το πλασέ του.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ζερβός έκανε το σουτ με τον Μπαμπινιώτη να διώχνει σε κόρνερ και από εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες έδειχναν ιδιαίτερα προσεκτικές στην άμυνα τους χωρίς να γίνουν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.
Στο 71ο ο Κιοσέγλου πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ και τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0. Ο Πης εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά, ο Τάλλαρος σηκώθηκε πολύ ψηλά, πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα.
Ο Διαγόρας προσπάθησε να πάρει μέτρα αλλά η άμυνα της Δόξας λειτουργούσε εξαιρετικά και στο 84ο λεπτό η ομάδα του Δημήτρη Χρυσόπουλου κατάφερε να «σφραγίσει» την πρόκριση με τον Μάκη Ζερβό να κάνει κούρσα απ’ τα δεξιά, να βγαίνει απέναντι απ’ τον Μπαμπανιώτη και να σκάβει την μπάλα πάνω απ’ τον τερματοφύλακα του Διαγόρα κάνοντας το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Οι συνθέσει:
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Μουνούχος, Χατζηπαναγιώτης, Μαύρος (55ο Κουρζής Α.), Μποϊλής (74ο Καλλούδης), Τάλλαρος (85ο Κόμπος), Λαμάι, Ζερβός (87ο Τσέλα), Κόκκαλης, Μέμα, Πης.
Διαγόρας: Μπαμπανιώτης, Κωστάκης (56ο Παπασταματίου), Χειμωνέττος, Χότζα, Κρητικός (84ο Κορνάρος), Κοντός, Καραμούζης (87ο Νικολού), Κιοσέογλου, Ζέλεφ, Τσαγκάρης, Καρπαθάκης.