Γ’ Εθνική Κατηγορία: Ψυχωμένο διπλό για τον ΓΑΣ Ιάλυσος

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά από δύο αγωνιστικές, επέστρεψε ο ΓΑΣ Ιάλυσος. Οι «τοξοβόλοι» του Μάρκου Στεφανίδη επικράτησαν μέσα στην Σαντορίνη του Πανθηραϊκού με σκορ 2-0, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Με το «τρίποντο» που κατέκτησε η ομάδα του νησιού μας, έφτασε τους 21 βαθμούς στην συλλογή της, ανεβαίνοντας στην 8η θέση του πίνακα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΓΑΣ Ιάλυσος, αφού μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Γιώργο Δελαπόρτα να εκμεταλλεύεται το λάθος διώξιμο του τερματοφύλακα των γηπεδούχων Ζωντού, κοντράροντας την μπάλα η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.
Η ομάδα του Πανθηραϊκού προσπάθησε να αντιδράσει, όμως οι «τοξοβόλοι» ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα.
Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο ΓΑΣ Ιάλυσος διπλασίασε τα τέρματά του, έπειτα από λάθος των γηπεδούχων στο χώρο του κέντρου, ο Μπαρόζο βρέθηκε σε θέση βολής και δεν λάθεψε στο πλασέ του κάνοντας το 2-0 για τους «τοξοβόλους».
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθηραϊκός προσπάθησε να σκοράρει, προκειμένου να μπει στην διεκδίκηση της αναμέτρησης, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με τους ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσος να διαχειρίζονται σωστά το υπέρ τους σκορ, που έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κοσμά Ιωαννίδη.
Τα γκολ
3ο λεπτό, γκολ. Λάθος διώξιμο του Ζώντου, ο Δελαπόρτας έβαλε την κόντρα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ του ΓΑΣ Ιάλυσος.
45ο λεπτό, γκολ. Λάθος στο κέντρο από τους γηπεδούχους. Αντεπίθεση για τον ΓΑΣ Ιάλυσος με τον Μπαρόζο να βρίσκεται σε θέση βολής, πλασάροντας εύστοχα, κάνοντας το 2-0 για τους «τοξοβόλους».
Πανθηραϊκός: Ζωντός, Κορτσινίδης, Καλαγκάνης, Λούκα (80ο Παπίτσας), Μπομπονάκης, Μπακάλης, Φύτρος (69ο Σαββίδης), Λαζαρίδης, Ζώνας, Γιόνδης, Κρίτσας (46ο Περιάλης).
ΓΑΣ Ιάλυσος: Χειμωνέττος, Αχείμαστος, Αρχοντούλης, Φυλακούρης, Παφιάκης, Σπάρταλης (78ο Κρεκούκιας), Χατζηφούντας, Δελαπόρτας (60ο Παπασπύρος), Ρίκκα, Μπαρόζο (73ο Αλιατίδης), Καρπαθάκης.