Κολοσσός με… επαγγελματική νίκη!

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, ο Κολοσσός επέστρεψε και πάλι στις νίκες, κερδίζοντας άνετα τα Τρίκαλα με σκορ 78-60, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και συγκεκριμένα στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του α’ γύρου. Παίζοντας χωρίς τον αρχηγό της (τον Γιάννη Γεωργαλλή), η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες μέχρι να πάρει τη νίκη και με «κρυφό χαρτί» τον εξαιρετικό Τσαλμπούρη στο α’ ημίχρονο και με τους Ουέαρ και Τζόουνς στο β’, έστειλε ακόμη πιο κοντά στην Α2 Κατηγορία τα Τρίκαλα, τα οποία ούτε καλό ρόστερ, αλλά ούτε και ψυχολογία είχαν μετά τα τελευταία γεγονότα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήρθαν στη Ρόδο χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη αλλά και χωρίς πρόεδρο, αφού είναι γνωστό ότι παραιτήθηκε ο «δικός μας» Βαγγέλης Φρύδας (είχε διατελέσει στις αρχές της δεκαετίας του 1990 προπονητής στον Κολοσσό και τη σεζόν 2008-09 στην Αναγέννηση Ρόδου). Μάλιστα το ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού (αντικατέστησε τον Κώστα Μέξα) ήταν ανεπιτυχές με τον Κολοσσό να παίζει όσο χρειάζεται για να φτάνει άνετα στη νίκη και τώρα να καλείται να παίξει στο «Αλεξάνδρειο» με τον Άρη, στο φινάλε του α’ γύρου. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, οι «θαλασσί» έκαναν πολλά λάθη, αλλά πέτυχαν μία επαγγελματική νίκη, παίζοντας ακριβώς όσο χρειαζόταν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα,
Χωρίς να βρει το γνώριμο ρυθμό του στο «Βενετόκλειο» ο Κολοσσός κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο με αντίπαλο τα Τρίκαλα. Αυτό το όφειλε στο μεγαλύτερο βαθμό στον Τσαλμπούρη, που αποτέλεσε τον «κρυφό άσο» στα χέρια του Άρη Λυκογιάννη. Οι Ροδίτες ξεκίνησαν πάντως καλά και προηγήθηκαν 8-3 (4’) με τον Σχίζα, αλλά οι Τρικαλινοί «έτρεξαν» σερί 0-7 και προηγήθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά στο παιχνίδι με 8-10 μετά από δίποντο του Κανατσάρεβιτς, Το α’ δεκάλεπτο δεν ήταν καλό ποιοτικά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να παρακολουθούν από κοντά τον Κολοσσό και να ισοφαρίζουν σε 16-16, για να διαμορφώσει το 18-16 ο Τσαλμπούρης με φόλοου μετά από δική του άστοχη προσπάθεια.
Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» έκαναν ιδανικό ξεκίνημα και με τρία «κολλητά» τρίποντα (δύο ο Τσαλμπούρης και ένα ο Σταμάτης) ξέφυγαν με 27-16 (14’), με τον πρώτο να αποδεικνύεται καθοριστικός στη λειτουργία του Κολοσσού. Ουσιαστικά αυτό ήταν και το «κλειδί» για να γείρει η πλάστιγγα προς το μέρος του… Οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν τη ψαλίδα στο +14 (34-20) με τρίποντο του Ούεαρ, ενώ με νέο τρίποντο στην εκπνοή ο Τσαλμπούρης (πέτυχε 11π. στο α’ ημίχρονο), διαμόρφωσε το 37-22.
Στο γ’ δεκάλεπτο, οι Ροδίτες έκαναν εκπληκτικό ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Τζόουνς ξέφυγαν στο σκορ. Συγκεκριμένα με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό αθλητή, ο Κολοσσός έκανε το 43-22 και το 45-24 (23’). Το γεγονός αυτό όμως χαλάρωσε αδικαιολόγητα τους γηπεδούχους που έριξαν τον ρυθμό τους και επιδόθηκαν σε σωρεία λαθών και άστοχων προσπαθειών. Τα Τρίκαλα απάντησαν με 0-7 και μείωσαν αρχικά σε 45-31 (25’) και με συνολικό 2-12 έκαναν το 47-36 (27’) με δίποντο του Λούντζη. Το τρίποντο του Μπρέι και ένα γκολ-φάουλ του Σταμάτη επανέφεραν την τάξη στο «Βενετόκλειο» και το σκορ έγινε 54-39 στο γ’ δεκάλεπτο.
Στην τελευταία περίοδο οι «θαλασσί»… «καθάρισαν» με τους Ουέαρ και Τζόουνς, που ήταν και οι κορυφαίοι στο β’ ημίχρονο. Τα Τρίκαλα χάρη κυρίως στον Λούντζη έγιναν απειλητικά και μείωσαν σε 63-53, αφού οι Ροδίτες έκαναν αρκετά εύκολα λάθη. Ο Ούεαρ με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 68-53, με τα Τρίκαλα να πλησιάζουν σε 72-60, αλλά τελικά να χάνουν με -18 στο «Βενετόκλειο». Ο Κολοσσός βρέθηκε σε μέτρια μέρα (σημαντικό ρόλο έπαιξε και η δυναμική των Τρικάλων), με τον Γκρίφιν αυτή τη φορά να μένει χαμηλές πτήσεις. Ο Τσαλμπούρης στο α’ ημίχρονο και οι Ούεαρ και Τζόουνς στο β’ ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ από τα Τρίκαλα κορυφαίος ήταν ο Λούντζης. Ο Κολοσσός έκανε… 21 λάθη (8 περισσότερα από τα Τρίκαλα) και τον έσωσαν τα 14 περισσότερα ριμπάουντ που πήρε (38-24).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-16, 37-22 (ημ.), 54-39, 78-60
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Διαμαντής- Ξενικάκης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 14(2), Γκρίφιν 2, Χάρις 5, Τζόουνς 14, Σχίζας 5(1), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 9(1), Μπρέι 8(1), Παπαδάκης 6(2), Τσαλμπούρης 11, Ράιτ 4.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τέιμς 6(1), Τζόουνς 5(1), Λούντζης 17(3), Σλαφτσάκης 6(1), Χατζηνικόλας, Φέισι 6, Τέγιτς 9, Καλογιαννίδης, Μάρεϊ 4, Κανάτσεβιτς 7(1).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Κόροιβος Αμαλιάδας- Γ.Σ. Κύμης 59-73 και Π.Α.Ο.Κ.- Πανιώνιος 92-74.