Ασημένια μετάλλια για Ράμμου και ΑΟ Σταματίου στο ΣΕΦ

Με δύο μετάλλια και καλές εμφανίσεις επιστρέφουν οι αθλητές των ροδίτικων συλλόγων από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξήχθη το σαββατοκύριακο στο ΣΕΦ.

Συγκεκριμένα, η Νεφέλη Ράμμου του ΑΓΕΣ Κάμειρος κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 60 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 8.78, ενώ η ομάδα 4Χ400 του ΑΟ Σταματίου αποτελούμενη από τους Ρουσούλη, Εργά, Ντέτσικα και Ζήκα, κατετάγη επίσης δεύτερη στον τελικό του αγωνίσματος.

Ακόμη μια καλή εμφάνιση κατέγραψε ο Δημήτρης Καραγιάννης του ΑΓΕΣ Κάμειρος στον τελικό του επί κοντώ που με άλμα στα 4.95 μέτρα, πήρε την 5η θέση.

Η Κλέλια Θεοδώρου του ΑΟ Σταματίου κατέκτησε την 7η θέση στο πένταθλο γυναικών, με συνολική συγκομιδή βαθμών 3045, ενώ ο Νίκος Κατραμάδος του ΓΣ Νέων Λέρου πήρε την 12η θέση στο τριπλούν με άλμα στα 14.11 μέτρα. Όγδοος ήταν ο Κώστας Καμπάνης του ΑΓΕΣ Κάμειρος στα 60 μέτρα με εμπόδια με επίδοση 8.42, ενώ ο Νίκος Πιννής του ΑΟ Σταματίου στο ίδιο αγώνισμα κατέκτησε την 13η θέση (9.08).

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο ΣΕΦ, με τις τελευταίες προσπάθειες στο επί κοντώ όπου ο Εμμανουήλ Καραλής πέτυχε με 5,78μ. παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων καθώς και το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού!

Ο Καραλής ξεκίνησε επιτυχημένα στα 5,30μ. και συνέχισε έτσι στα 5,45μ. -που του εξασφάλιζαν και τη νίκη- τα 5,60μ. αλλά και τα 5,71μ. βελτιώνοντας τότε κατά 1εκ. το πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων που είχε κάνει πέρυσι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τα καλύτερα όμως ήρθαν μετά – και ενώ η μετάδοση της ΕΡΤ2 είχε τελειώσει. Ο Καραλής έβαλε στα 5,78μ. που είναι το όριο για τον απευθείας τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού, περνώντας το και αυτό με την πρώτη προσπάθεια, πανηγυρίζοντας έξαλλα και τρέχοντας στην εξέδρα να αγκαλιάσει τον προπονητή του κο Μεγαλοοικονόμου.

Εκτός του επι κοντώ και των εμποδίων, αρκετές ήταν ακόμα οι καλές στιγμές τη Β΄ημέρα του πανελληνίου πρωταθλήματος στο ΣΕΦ, όπου ο Ολυμπιακός στους άνδρες και ο ΓΣ Κηφισιάς στις γυναίκες αναδείχθηκαν πρώτοι σύλλογοι. Στη βαθμολογία ο ΓΣ Κηφισιάς κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες με 58 β. και ακολούθησαν ο ΓΣ Γλυφάδας με 39 και ο Ελευθέριος Βενιζέλος με 37. Στους Άνδρες η νίκη πήγε στον Ολυμπιακό με 50, δεύτερη ήταν η Κηφισιά με 42 και τρίτη ομάδα ο Παναξιακός με 29.

Η Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός) μπορεί να έκανε μόλις την δεύτερη κούρσα της καριέρας της στα 200 μ. στον κλειστό στίβο, όμως, δεν κανένα πρόβλημα να δείξει την φανταστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Η έμπειρη αθλήτρια ήταν νικήτρια με 23.02 και έγινε η δεύτερη Ελληνίδα όλων των εποχών στην Ελλάδα και πλέον κυνηγά την σπουδαία Κατερίνα Κόφφα. Η Μπελιμπασάκη ολοκλήρωσε έτσι με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στη διοργάνωση. Δεύτερη με 24.38 ήταν η Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ) και τρίτη η Κυριακή Σαμάνη (Αίολος Μακ.) με 24.45 και ένα ακόμη ατομικό ρεκόρ.

Εξάλλου, τόσο ο Κώστας Δουβαλίδης όσο και η Ελισάβετ Πεσιρίδου επιβεβαίωσαν την καλή τους κατάσταση και πλέον ετοιμάζονται για μια ακόμη συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση, αυτή τη φορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ.

Ο Δημήτρης Τσιάμης ήταν ο νικητής για 12η φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο τριπλούν. Ο αθλητής σημείωσε 16,24 μ. στην τρίτη του προσπάθεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του. Δεύτερος με νέο ατομικό ρεκόρ ήταν ο Μανώλης Μακρής (ΠΑΟΚ) και τρίτος ο Παύλος Μπόφτσης με 15,86 μ., που επίσης ξεπέρασε τον εαυτό. Καλή παρουσία πραγματοποίησε και ο Νίκος Τσιώκος, που ήταν τέταρτος με 15,80 μέτρα.

Τις πέντε νίκες σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, περισσότερες από κάθε άλλο αθλητή στην ιστορία της διοργάνωσης στο αγώνισμα, έφτασε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου). Ο κορυφαίος Έλληνας βαδιστής ήταν νικητής στα 5.000 μ. βάδην με 19.52.44, σε έναν αγώνα προπονητικού χαρακτήρα. Δεύτερος με 20.56.64 ήταν ο Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος) και τρίτος ο Γιάννης Βαίτσης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 21.40.50.

(πηγή φωτογραφίας: sportsfeed.gr)