Μπλακ-άουτ στο φινάλε!

Μπλακ-άουτ έπαθε στο φινάλε του αγώνα στη Χαλκίδα ο Κολοσσός και ηττήθηκε από τον Γ.Σ. Κύμης με σκορ 74-64. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 52-59 στο 31’, όμως έμειναν άποντοι για επτά λεπτά, δεχόμενοι το εξωπραγματικό σερί 19-0 (!) από τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 71-59 και να αποχαιρετίσουν κάθε ελπίδα για νίκη. Οι Ροδίτες ότι έχτισαν κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, το γκρέμισαν στο τελευταίο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι θέλουν περισσότερο τη νίκη, αφού το παιχνίδι ήταν «ζωής και θανάτου» για τους ίδιους. Ο παίκτης που «σκότωσε» τους «θαλασσί» ήταν ο Αμερικανός Κάντι, ενώ για τους γηπεδούχους πολύ καλή παρουσία είχε στο α’ ημίχρονο ο Τουτζιαράκης. Ο Κολοσσός προδόθηκε από το τραγικό ποσοστό του στις βολές (6/19!), τα 19 λάθη που έκανε και φυσικά την κακή του παρουσία στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Πολλά αμυντικά προβλήματα συνάντησε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο στη Χαλκίδα με αντίπαλο τον Γ.Σ. Κύμης. Οι «θαλασσί» δέχθηκαν 43 πόντους, με τους γηπεδούχους να έχουν 7/13 τρίποντα και αιχμές του δόρατος τους Κάντι και Τουτζιαράκη, οι οποίοι πέτυχαν 25 από τους 43 πόντους της ομάδας τους. Το α’ δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τους «νεοφώτιστους» να κάνουν καλό ξεκίνημα (5-2 στο 2’ και 8-5 στο 3’). Με τρίποντο του Χολ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφερε το παιχνίδι στα ίσα (10-10 στο 4’), με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό. Όσες φορές προηγήθηκε ο Γ.Σ. Κύμης, άλλες τόσες απάντησε ο Κολοσσός, ενώ το 20-17 (8’), έγινε 20-23 με προσπάθειες των Ρέλεφορντ και Χολ, για να ισοφαρίσει σε 23-23 με τρίποντο ο Τουτζιαράκης.
Στο β’ δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό τουλάχιστον μέχρι και το 17’ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η άμυνα του Κολοσσού έμπαζε και έδωσε το δικαίωμα στην Κύμη να σκοράρει κυρίως από μακριά, με το σκορ να γίνεται 26-23 και 28-27. Με τρίποντο ο Αχόνεν έκανε το 28-30 στο 14’, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι και να προηγηθούν με 34-33. Από κει και πέρα και σε διάστημα δυόμισι περίπου λεπτών, ο Γ.Σ. Κύμης έκανε σερί 9-0 και με αιχμή του δόρατος τον Τουτζιαράκη, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (43-33 στο 19’) για να μειώσει λίγο πριν το τέλος με τρίποντο ο Ρέλεφορντ (43-36). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 14 βολές έναντι μόλις τριών του Κολοσσού, δείγμα της «έδρας» που έπαιξε η διαιτησία.
Στο β’ ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν… Εύλογα ο Γ.Σ. Κύμης δεν θα μπορούσε να είχε τα ίδια ποσοστά στα τρίποντα, ενώ οι «θαλασσί» έσφιξαν την άμυνα τους. Ο Κολοσσός ξεκίνησε με πόντε πόντους του Ρέλεφορντ (43-41 στο 31’), για να απαντήσει ο Όρτον (47-41 στο 22’). Από κει και πέρα οι «θαλασσί» επέβαλαν το ρυθμό τους και σταδιακά έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Ο Χολ με τρίποντο μείωσε σε 47-46 για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Σταμάτης (50-46). Με προσπάθεια του Αχόνεν και γκολ-φάουλ του Βασιλόπουλου, οι Ροδίτες πήραν το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (50-51 στο 27’) και το κράτησαν (51-52 στο 29’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 52-54, αφού νωρίτερα ο Χολ αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη περιόρισε στους 9 πόντους τον Γ.Σ. Κύμης, με αποτέλεσμα να αλλάξει τη ροή του αγώνα και να ελέγξει απόλυτα το ρυθμό, χάρη κυρίως στην πολύ καλή άμυνα της.
Στο τελευταίο… «κομμάτι» του αγώνα, ο Κολοσσός ξεκίνησε ιδανικά με κάρφωμα του Ουότσον και τρίποντο του Βασιλόπουλο, κάνοντας το 52-59 (31’) και αναγκάζοντας το Βασίλη Μπρατσιάκο να καλέσει τάιμ-άουτ. Με την επιστροφή στο παρκέ, ο Γ.Σ. Κύμης πέτυχε δύο «κολλητά» τρίποντα με τους Κάντι και Τσούπκοβιτς, ενώ με προσπάθεια του πρώτου το σκορ έγινε 60-59 (34’), αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Άρη Λυκογιάννη να ζητήσει τάιμ-άουτ. Το σερί έφτασε το 11-0 και το σκορ έγινε 63-59 με νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Κοστόβ, με τον Κολοσσό να μένει άποντος για τέσσερα περίπου λεπτά. Αυτό ήταν μόνο η αρχή του κακού όμως… Ο Γ.Σ. Κύμης μεγάλωσε το σερί (το συνολικό έφτασε το 19-0), ο Κολοσσός έμεινε χωρίς σκορ για επτά λεπτά βρέθηκε να χάνει με 71-59 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Στο διάστημα αυτό όλα πήγαν… στραβά για τον Κολοσσό που έπαθε μπλακ-άουτ, δεν του έβγαινε τίποτα μέσα στο παρκέ και μοιραία γνώρισε την ήττα.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-23, 43-36(ημ.), 52-54, 74-64
Διαιτητές: Μάνος- Διαμαντής- Ανδρικόπουλος
Γ.Σ. ΚΥΜΗΣ (Μπρατσιάκος): Ντίξον, Τουτζιαράκης 13(1), Σχίζας 2, Κάντι 23(4),, Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 9(3), Κοστόβ 9(2), Σταμάτης 4(1), Πάλμπλαντ 6(2), Όρτον 8.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 9, Τσούκου 4, Γεωργαλλής, Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 18(3), Αχόνεν 6(1), Βασιλόπουλος 9(2), Ουότσον 6, Χολ 12(2).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ρέθυμνο- Π.Α.Ο.Κ. 73-70, Γ.Σ. Λαυρίου- Κόροιβος Αμαλιάδας 93-63, Τρίκαλα- Προμηθέας Πάτρας 62-67 και Άρης- Δόξα Λευκάδας