Πέρασε από την Κάλυμνο

Ακόμα ένα πολύτιμο «τρίποντο» πρόσθεσε στη συλλογή του, ο Άρης Αρχαγγέλου και μάλιστα εκτός έδρας.
Η ομάδα του Αλέξη Αλεξανδρή επικράτησε στο σημερινό παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, του Καλυμνιακού με σκορ 2-0, αποτέλεσμα που διατήρησε τους «κιτρινόμαυρους» στην 3η θέση του 1ου ομίλου, πίσω από τους Διαγόρα και Φοίβο.
Οι ποδοσφαιριστές του Άρη Αρχαγγέλου μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας.
Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν την εστία των γηπεδούχων, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ και έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 30ο λεπτό, όταν το σουτ του Γκίκα χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στο έδαφος, με την ομάδα του Άρη να διαμαρτύρεται στη συγκεκριμένη φάση, καθώς υποστηρίζει ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή τέρματος.
Ότι δεν κατάφερε στο 30ο λεπτό ο Γκίκας, το πέτυχε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.
Συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό, ο έμπειρος μέσος έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζερβού, κάνοντας το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους Αρχαγγελίτες να έχουν και πάλι τον έλεγχο, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά να κλείδωνε την υπόθεση νίκη.
Αυτό το κατάφεραν στο 70ο λεπτό, όταν ο Μάριος Μπαϊρακτάρης «πετάχτηκε» στην πορεία της μπάλας και με όμορφη κεφαλιά πέτυχε το 2-0, σημειώνοντας το έκτο προσωπικό του τέρμα από την αρχή της σεζόν.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ποδοσφαιριστές του Άρη Αρχαγγέλου, έκαναν διαχείριση του υπέρ τους σκορ, που έμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.
Με λίγα λάθη η διαιτησία του Λεωνίδα Φραγκιαδάκη και των βοηθών του Ωραιόπουλου και Αλαχιώτη.
Καλυμνιακός: Ζερβός, Καμπούρης (81ο Χατζηδάκης Ε.), Κοτσάνης, Κανέλλης, Φράγκος, Κλάψης ( 63ο Χουρδάς), Κάννης, Χατζηδάκης Λ. ( 75ο Γεωργαντής), Ηλιάδης, Τρικοίλης, Κατσαρής.
Άρης Αρχαγγέλου: Καραγιάννης, Γιαννιού, Χατζησάββας ( 46ο Μπαϊρακτάρης), Σταμούλης, ( 85ο Κωστάκης), Πελέκης, Γκίκας, Κρομμύδας, Ζαρκαδούλας, Κοντόγιαννος, Μάλλιος, Λαμπριανός ( 77ο Κολιοκώστας).