Με το «δεξί» η Τελχινίδα, ήττα για τις Κορασίδες του Διαγόρα

Με νίκη ξεκίνησε τους αγώνες της στο φετινό πρωτάθλημα νεανίδων η Τελχινίδα, καθώς το Σάββατο το βράδυ στο κλειστό της Κρεμαστής, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Κλεάνθη.

Οι φιλοξενούμενες αφού επέβαλαν πλήρως το ρυθμό  τους στα δύο πρώτα σετ δε δυσκολεύτηκαν να προηγηθούν με 0-2 σετ (17-25 και 22-25). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Οι Παραδεισιώτισσες  ήταν πιο ουσιαστικές επιθετικά, επικράτησαν εύκολα στο 3ο σετ (25-16) και έκαναν την ανατροπή στο 4οσετ με 25-23 ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 8-16 και 16-22.

Το ματς πήγε στο τάι μπρεϊκ με το γηπεδούχο Κλεάνθη να προηγείται αρχικά με 9-5. Και εκεί που όλοι είχαν πιστέψει ότι ο αγώνας θα τελειώσει υπέρ των γηπεδούχων, με αντεπίθεση διαρκείας η Τελχινίδα ανέτρεψε τα προγνωστικά και πήρε το σετ με 15-17 και τη νίκη με 2-3 σετ.

ΑΕΣ Κλεάνθης – ΡΣΦΠ Τελχινίς 2-3 σετ σε 128΄ (17-25 σε 22΄, 22-25 σε 32΄, 25-16 σε 22΄, 25-23 σε 27΄και 15-17 σε 25΄).

ΑΕΣ Κλεάνθης: (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου) Μαρ. Σκούφρη, Στέλλα Γαβαλά, Βαλσαμίνα Τσιράκου, Χρυσάνθη Κάππα, Κατερίνα Τζανουδάκη, Σταμ. Αθανασάκη και Μαρίνα Χατζηβάσιλα (λίμπερο).

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Νικολέτα Αμορανίτη, Αγγελική Καραμούζη, Βάλια Παρασκευά, Χριστίνα Αντωνιάδη, Ελεάνα Κωνσταντάκη, Ντιλέκ Χουσεΐν, Κωνσταντίνα Λορέντζου και Ελβίρα Ζέρβα (λίμπερο).

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σωτήρης Σταματίου και ο Σταύρος Γκέκας.

Εξάλλου, δύο νίκες και μια ήττα, ήταν ο απολογισμός των κοριτσιών του Γ.Σ. Διαγόρας στην πρεμιέρα των πρωταθλημάτων βόλεϊ των κατηγοριών Παγκορασίδων, Κορασίδων και Νεανίδων. Και τα τρία ματς έγιναν το σαββατοκύριακο στην Κω απέναντι στον ΑΟ Αθλοπαιδιών.

Στην κατηγορία των Παγκορασίδων, έγινε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που πήγαινε πόντο πόντο και κρίθηκε στα πέντε σετ! Κράτησε δύο ώρες και 10 λεπτά και το κέρδισαν οι μικρές μας αθλήτριες.

Συνέχεια έδωσαν οι Κορασίδες του «γηραιού», που λόγω της κούρασης (2ο παιχνίδι συνεχόμενο για κάποιες…) και του άγχους, δεν κατάφεραν να παίξουν όπως πραγματικά μπορούν. Έτσι, η ομάδα της Κω πιάνοντας πολύ καλή απόδοση, δίκαια πήρε τη νίκη.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, οι περσινές πρωταθλήτριες στην κατηγορία των Νεανίδων δεν δυσκολευτήκαν να το κερδίσουν μπροστά στο θερμό φίλαθλο κόσμο της Κω που βρέθηκε στο γήπεδο.