ΑΠΟ Κερατσίνι- Διαγόρας: Τζάμπα ήττα στις καθυστερήσεις

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Διαγόρας γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 στο «Π. Σαλπέας» από τον ΑΠΟ Κερατσίνι στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 6ο όμιλο, δεχόμενος το γκολ στις καθυστερήσεις.
Έντονα παράπονα από την διαιτησία του Σφέτσια έχουν στον «γηραιό», με την ομάδα της πόλης μας να ολοκληρώνει το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν οι Δημήτρης Σουάνης και Κυριάκος Ευαγγελιδάκης.
Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, καθώς η έντονη βροχόπτωση επηρέασε τις προσπάθειες όλων των ποδοσφαιριστών.
Στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης ο ΑΠΟ Κερατσίνι είχε μια ελαφριά υπεροχή, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Στεφανάκου. Ωστόσο από το 26ο έως το 32ο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, δημιουργώντας δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν.
Αρχικά στο 26ο λεπτό όπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πασαλίδη, ο Σιγάλας βρισκόμενος μέσα στην μικρή περιοχή, βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως η προσπάθειά του με το γόνατο, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διαγόρα και στην συνέχεια στο 31ο λεπτό όταν ο Καρέλης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρέθηκε απέναντι από τον Στεφανάκου, όμως ο έμπειρος γκολκίπερ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ο Διαγόρας ισορρόπησε την κατάσταση, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν εξίσου κακό, με την βροχή να γίνεται εντονότερη , δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο τους ποδοσφαιριστές. Οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι ελαφριά υπεροχή, προσπαθώντας να γίνουν επικίνδυνοι, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς ο «γηραιός» αμυνόταν σωστά.
Στο 73ο λεπτό ο Διαγόρα απείλησε, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερτζίνιο κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο ΑΠΟ Κερατσίνι απάντησε στην ευκαιρία, όμως ο Στεφανάκος ήταν στην σωστή θέση στο σουτ του Ντούλια, ενώ στο 79ο λεπτό η κεφαλιά του Σιγάλα από ευνοϊκή θέση πέρασε απελπιστικά άουτ. Ο χρόνο κυλούσε και όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα ολοκληρωνόταν χωρίς τέρματα, όμως στην καθυστερήσει έγινα τα πάντα.
Στο 92ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μήτκα, με τον Διαγόρα να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση του διαιτητή Σφέτσια και τον Σουάνη να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται. Δύο λεπτά αργότερα ο Σκεντεράι ανέλαβε την εκτέλεση, πετυχαίνοντας το 1-0 για τον ΑΠΟ Κερατσίνι που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Να σημειώσουμε ότι ο Διαγόρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε και ο Ευαγγελιδάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Το γκολ
92ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ του Σκενταράι η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Σφέτσια να δείχνει το σημείο του πέναλτι για χέρι του Μήτκα, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα. Στο 94ο λεπτό ο Σκεντεράι ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου, κάνοντας το 1-0 για τον ΑΠΟ Κερατσίνι.
ΑΠΟ Κερατσίνι: Γιώρας, Σιγάλας, Σκεντεράι, Μπατής, Βατής, Παπασπύρος, Τσουβαλτσίδης (96ο Μεγαλοοικονόμου), Διάκος, Σιάνος (56ο Μπερνιδάκης), Πασαλίδης (86ο Γκιάτης), Καρέλης (59ο Ντούλιας).
Διαγόρας: Στεφανάκος, Ευαγελλιδακης, Μεντής, Ρούνιτς, Πεεφ (86ο Καρπαθάκης), Σουάνης, Αγγελούδη ( 68ο Γεωργίου), Βελέτης, Σερτζίνιο (76ο Κιοσέογλου), Μήτκας, Μπακάλης.