Διαγόρας «τεσσάρων αστέρων»… στον τελικό

Την πρόκρισή του στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, στον οποίο θα αντιμετωπίσει τον ΓΑΣ Ιάλυσο την Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου, πανηγυρίζει ο Διαγόρας, μετά από την νίκη- πρόκριση που πέτυχε μέσα στο γήπεδο Μασάρων, επικρατώντας του τοπικού Αστέρα, με σκορ 4-0.
Η ομάδα του Μιχάλη Τσιβρινή με μία επιβλητική εμφάνιση, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους για να αντιδράσουν, καθώς με πρωταγωνιστή τον Τάσο Κιοσέογλου, «κλείδωσε» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον «γηραιό», που είχε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ.
Ο Τάσος Κιοσέογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην αριστερή γωνία του Τόππου, έκανε το 1-0.
Οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα δεν έριξαν τον ρυθμό τους, πίεσαν για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, όπως και έγινε, καθώς στο 18ο λεπτό, ο Μανώλης Χατζηφούντας έγινε κάτοχος της μπάλας, έξω από την περιοχή του Αστέρα Μασάρων και με δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Διαγόρας είχε και πάλι τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο είχε κάποια προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, τα οποία προσπάθησαν να τα εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Στο 68ο λεπτό ο Αστέρας Μασάρων, έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς η διαιτητής της αναμέτρησης Μαριέττα Φιλιππάκου, απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Γιώργο Πλαγγέντη για αντιαθλητική συμπεριφορά σε αντίπαλο.
Ο Διαγόρας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα, καταφέρνοντας να πετύχει ακόμα δύο γκολ.
Αρχικά στο 75ο λεπτό, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Τάσου Κιοσέογλου μέσα από την περιοχή και στο 88ο λεπτό, με τον Νίκο Μπερνιδάκη να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, πλασάροντας εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0, που έδωσε την νίκη- πρόκριση στον «γηραιό».
Καλή η διαιτησία της Μαριέττας Φιλιππάκου και των βοηθών της Σπύρου Τσέτσου και Γιώργου Σαρρή.
Αστέρας Μασάρων: Τόππος, Κιλασίν Χ.,Νικήτας, Χατζημανώλης ( 46ο Κιλασίν Ε.), Μπαϊρακτάρης, Διονυσακόπουλος ( 46ο Αλιάι), Μπάρτζος, Μίρτσεφ (70ο Λούππος), Πλαγγέντης Γ., Πλαγγέντη Ε., Πατσιαούρας.
Διαγόρας: Δαρζέντας, Φωτεινής (75ο Μαριάς), Παϊζάνος, Καρπαθάκης, Μπαούρης, Γεωργιάδης, Πεταυράκης ( 79ο Καραγεωργίου), Χατζηφούντας, Κιοσέογλου, Τσαγκάρης ( 70ο Καλημέρης), Μπερνιδάκης.