Κύπελλο Δωδεκανήσου: Πρόκριση για Κλεόβουλο και φαβορί

Με την διεξαγωγή τεσσάρων αναμετρήσεων ξεκίνησε η Γ’ φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου στον όμιλο Ρόδου, η οποία ανέδειξε τις ομάδες που προκρίθηκαν στους «8» της διοργάνωσης.
Ο Κλεόβουλος έδειξε να έχει πάρει τον αέρα του Φοίβου, αφού μετά από το πρωτάθλημα, επικράτησε και στο Κύπελλο με σκορ 5-2 ( 2-2 κανονική διάρκεια) αφήνοντας τους Κρεμαστενούς εκτός της συνέχειας.
Άρης Αρχαγγέλου, ΑΕΡΑ και Α.Ε. Κατταβιάς επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και πήραν την νίκη- πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.
ΑΕΡΑ- Διγενής: 2-1
Παρότι αγχώθηκε η ΑΕΡΑ, επικράτησε του Διγενή στο γήπεδο Αφάντου με σκορ 2-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Οι Κοσκινιάτες άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τέρμα του Αντώνη Διακάκη, όμως στην συνέχεια οι Αφαντενοί του Βαγγέλη Χοσάδα αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 29ο λεπτό με τον Αντώνη Λόη, με τον Βάντερ Μασάδο στο 92ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 2-1 υπέρ της ΑΕΡΑ.
Άρης Αρχαγγέλου- Αστέρας Παστίδας: 4-0
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, όπως δείχνει και το τελικό σκορ, ο Άρης Αρχαγγέλου επιβλήθηκε του Αστέρα Παστίδας με σκορ 4-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.
Τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» σημείωσαν οι Κώστας Μάλλιος ( 48ο λεπτό), Γιάννης Αποστολάτος ( αυτογκόλ 73ο λεπτό), Νίκος Κρεκούκιας ( 81ο λεπτό) και Στέλιος Χατζηπέτρος ( 83ο λεπτό).
Α.Ε. Κατταβιάς- Ηρακλής Λάρδου: 1-0
Η Α.Ε. Κατταβιάς προκρίθηκε σε βάρος του Ηρακλή Λάρδου επικρατώντας στις εγκαταστάσεις του Κορακόνερου με σκορ 1-0. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση για την ομάδα του Μανώλη Φραντζή πέτυχε ο Άρης Κούτσι στο 44ο λεπτό.
Κλεόβουλος- Φοίβος: 5-2 (2-2 κ.δ.)
Το εντυπωσιακότερο παιχνίδι της ημέρας έγινε στην Λίνδο, με τον Κλεόβουλο να επικρατεί του Φοίβου με σκορ 5-2 στην διαδικασία των πέναλτι, με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 2-2.
Οι Κρεμαστενοί προηγήθηκαν στο 47ο λεπτό με αυτογκόλ του Νικολί, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 71ο λεπτό με τον Νικηταρά. Ο Στεφανίδης στο 73ο λεπτό έκανε το 2-1 για τον Φοίβο, με τον Ταγκάεφ ένα λεπτό αργότερα να ισοφαρίζει σε 2-2 που ήταν το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, με το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι. Οι Λινδιακοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι σκοράροντας και στις τρεις πρώτες εκτελέσεις με τους Παπαοικονόμου, Κακλαμάνο και Κουκουτσέλα, ενώ οι Κρεμαστενοί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με τους Στεφανίδη, Ορφανίδη Ν. και Θεοδοσίου, με το τελικό 5-2 να δίνει την πρόκριση στον Κλεόβουλο.