Αποκλεισμός για Ροδίων Άθλησις στην Αργυρούπολη

Ήττα-σοκ και αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Κυπέλλου γνώρισε το Ροδίων Άθλησις στην Αργυρούπολη. Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ηττήθηκε στο τάι-μπρέικ (3-2) από τον τοπικό Α.Ο.Ν.Α. (αγωνίζεται στην Α’ Κατηγορία του Πειραιά) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες της Κατερίνας Οικονόμου πήραν τα δύο πρώτα σετ με 27-25, 25-22, στη συνέχεια το Ροδίων Άθλησις ανέβασε την απόδοση του και σε συνδυασμό με την κούραση του ΑΟΝΑ και την πίεση στο σέρβις, κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα σετ με 26-28 και 21-25 να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς στο πέμπτο σετ.

Εκεί οι γηπεδούχοι πολύ πιο αποφασιστικοί και με ασταμάτητο τον ακραίο Νίκο Κούνα, πήραν προβάδισμα στο σκορ με  7-5, 8-6, 12-8, 13-9, 14-10 με τον Καλογερόπουλο και 15-10 με υπογραφή του Κούνα που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 που έδωσε παράλληλα και την πρόκριση.

Τα σετ: 27-25, 25-22, 26-28, 21-25, 15-10
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής, Ποτολίδης, Κοκολάκης, Προδρομίδης, Γκένοφ, Μοσχούς, Παππάς, Γεράκης, Μαυράκης και Αρβανίτης.