Κύπελλο Δωδεκανήσου: Έκπληξη στα Μάσαρη

Τέσσερα παιχνίδια έγιναν σήμερα για την 2η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, με την έκπληξη να σημειώνεται στο γήπεδο Μασάρων, όπου ο τοπικός Αστέρας επικράτησε με σκορ 2-1 του Απόλλωνα Καλυθιών, αφήνοντάς τον εκτός, από την συνέχεια της διοργάνωσης.
Στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια οι ομάδες που τους είχε αποδοθεί ο τίτλος του φαβορί πριν από τις αναμετρήσεις, τον επιβεβαίωσαν και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.
Το εισιτήριο για την 3η φάση του θεσμού πήραν ο Αστέρας Παστίδας, ο Αστέρας Μασάρων, ο Διγενής Κοσκινού και ο Κλεόβουλος Λίνδου.
Ατρόμητος Διμυλιάς- Αστέρας Παστίδας: 0-3
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Αστέρας Παστίδας επικράτησε του Ατρόμητου Διμυλιάς με σκορ 3-0 στο γήπεδο Σαλάκου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Η ομάδα του Κώστα Πάττα επέβαλε το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 2-0, με τέρματα των Γιώργου Σκόρπου (15ο λεπτό) και Χρήστου Στεργιόπουλου ( 36ο λεπτό). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μανώλης Κορκίδας στο 66ο λεπτό.
Αστέρας Μασάρων- Απόλλωνας Καλυθιών: 2-1
Εκμεταλλευόμενος τον παράγοντα έδρα, ο Αστέρας Μασάρων «πέταξε» εκτός της συνέχειας του Κυπέλλου Δωδεκανήσου τον Απόλλωνα Καλυθιών, επικρατώντας με 2-1 ανατρέποντας το σε βάρος του σκορ, στην έκπληξη της ημέρας.
Οι Καλυθενοί πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με τον Μιχάλη Φυλακούρη, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αλιάι Ντούτσε να ισοφαρίζει στο 51ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τον Λευτέρη Πλαγγέντη να διαμορφώνει το τελικό 2-1 στο 85ο λεπτό.
Αθλέτικο Αφάντου- Διγενής: 0-3
Επιβάλλοντας την ανωτερότητά του από την σέντρα της αναμέτρησης, ο Διγενής δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Αθλέτικο Αφάντου στο γήπεδο Κοσκινού με σκορ 3-0. Το συγκρότημα του Σάσα Γιόνοβιτς προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με γκολ του Νίκου Καρπαθάκη, με τον Σάββα Τζουανάκη να κάνει το 2-0 στο 68ο λεπτό και τον Βασίλη Παπασταμάτη να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 90ο λεπτό.
Πολύστρατος- Κλεόβουλος: 1-4
Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Κλεόβουλος αντέδρασε και προκρίθηκε σε βάρος του Πολύστρατου επικρατώντας με σκορ 4-1 στις εγκαταστάσεις του Κορακόνερου. Οι «πράσινοι» των Λαέρμων αιφνιδίασαν τους Λινδιακούς, ανοίγοντας το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Γιάννη Μπακαρή. Το συγκρότημα του Δημήτρη Δογιάμα αντέδρασε και φιλοδώρησε τους γηπεδούχους με 4 τέρματα που σημείωσαν οι Στέργος Γαϊτάνος ( 14ο λεπτό), Νίκος Κολιοκώστας ( 45ο και 86ο λεπτό) και Αλέκος Κακλαμάνος ( 60ο λεπτό).