Με ρεκόρ συμμετοχών και με δυνατά ρεκόρ ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία ο 11ος ημιμαραθώνιος αγώνας δρόμου Απολλώνων (πρώην Σορωνή – Απόλλωνα) στη μνήμη του Τσαμπίκου Χατζηνικολάου.

Με 106 συμμετοχές και 99 αθλητές και αθλήτριες που τερμάτισαν τον αγώνα σε μια μαγική αλλά και δύσκολη διαδρομή την προηγούμενη Κυριακή 4 Μαρτίου, από τα Απόλλωνα στα Πλατάνια, την Ελεούσα, το Φουντουκλί, τον προφήτη Ηλία και πάλι στα Απόλλωνα.

Το κύπελλο του πρώτου νικητή πήγε στον πρωταθλητή από την Σύρο Γιώργο Μένη του ΑΟ Παλαιού Φαλήρου ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Λυριστή Φωτία.

Τα αποτελέσματα:

 

Γενική κατάταξη-

1) Μένης Γιώργος ΑΟ                  ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 1 ώρα 19 λεπτά και 05 δεύτερα

2) Χατζηιωάννου Μιχάλης          ΑΟ Σύμης                  1.23′.34”

3) Τσόκος Δημήτρης                                                         1.24′.28”

4) Αλιφέρης Παναγιώτης           Πανιώνιος                   1.26′.04”

5) Μαστρογεωργίου Κυριάκος                                       1.30′.10”

6) Τσαπούκης Νίκος                                                          1.31′.44”

7) Μαλλιάκας Μερκούρης                                               1.34′.37”

8) Χατζηνικόλας Κώστας           Παναθηναικός             1.35′.37”

9) Κουτρούλης Γεώργιος          Απόλλων τρίαθλο        1.35′.58”

10) Σίμηνας Παύλος                                                          1.38′.32”

11) Καραγκιαουρίδης Γεώργιος                                      1.40′.37”

12) Φλεβάρης Νίκος                 ΑΟ Καλλιπάτειρα          1.42′.00”

13) Χελιώτης Βαγγέλης                                                     1.42′.04”

14) Καρράς Εμμανουήλ           ΑΣ Νίκη                            1.42′.11”

15) Τουμπακάρης Δημήτρης                                             1.43′.48”

16) Γιακουμάκης Γεώργιος                                                1.43′.59”

17) Τσίγκος Παντελής              ΑΣ Νίκη                             1.44′.01”

18) Πετραλιάς Σπύρος             Απόλλων τρίαθλο           1.44′.15”

19) Βαγιαννάκης Γιάννης       ΑΣ Νίκη                              1.44′.34”

20) Γιαννακός Βαγγέλης         Ανταίος                              1.47′.10”

21) Τσόκος Τάσος                                                                 1.48′.12”

22) Ζουρδής Φώτιος                                                            1.48′.25”

23) Χατζηπαπάς Ντίνος                                                       1.49′.27”

24) Αυγενικός Γιάννης                                                         1.50′.02”

25) Στέκας Γεώργιος                                                             1.50′.14”

26) Granzain Allain                                                                1.51′.27”

27) Καλαπανίδης Στέφανος                                                1.52′.17”

28) Παρλαβάτζας Χαράλαμπος                                          1.52′.46”

29) Γεωργάς Γιώργος          run for change Diabetes       1.53′.10”

30) Κοσμάς Στέργος                                                              1.53′.34”

31) Πλιγουρίδης Αναστάσιος  Απόλλων τρίαθλο            1.53′.45”

32)Ρένεσης Σταμάτης                                                           1.54′.51”

33) Παλαιός Αντώνης                                                           1.55′.32”

34) Κοντάκος Παναγιώτης     Νέοι Ορίζοντες                   1.55′.54”

35) Φλούδας Γεώργιος                                                        1.56′.55”

36) Παραής Παναγιώτης       ΔΕΑΣ Δάφνη                          1.57′.20”

37) Κουτελιάρης Ευάγγελος  Απόλλων τρίαθλο              1.57′.31”

38) Σαββάκης Απόστολος                                                    1. 58′.48”

39) Παλαλάς Σωτήριος           Απόλλων τρίαθλο              1.59′.53”

40) Δρακιού Μιχάλης                                                           2.01′.18”

41) Λυριστή Φωτία                                                               2.01′.18”

42) Γκούτης Κωνσταντίνος    Απόλλων τρίαθλο               2.01′.18”

43) Καντής Μόσχος                Απόλλων τρίαθλο               2.01′.18”

44) Τσακάλιος Βασίλης                                                         2.02′.00”

45) Κελεπέρας Παράσχος                                                     2.02′.26”

46) Μπενότ Φράνκυ                                                              2.02′.27”

47) Καπνουδάκης                                                                   2.02′.50”

48) Ζόγλου Ιωάννης                                                               2.03′.54”

49) Olkkonen Sari                Rhodes + Feet                          2.04′.01”

50) Φλώρος Ευάγγελος                                                         2’04’.20”

51) Χρυσοχόου Κάλλια                                                          2.05′.32”

52) Ασπράκης Ξενοφών     Dorian Ducks                           2.05′.32”

53) Κυριάκου Κλεάνθης  Zonkas team ΑΣ Αχιλλέας         2.05′.55”

54) Γκελερής Νίκος               ΑΟ Σταματίου                        2.06′.13”

55) Τσιαμάκης Γιώργος                                                         2.06′.37”

56) Νεσφιγέ Σέβη                 Ανταίος                                   2.06′.54”

57) Σαμοθράκη Βαλερί      κριτές στίβου Δωδ/σων        2.07′.10”

58)Ρένεσης Νικόλαος                                                           2.07′.35”

59) Χατζηβαλσάμης Αντώνης  Dorian Ducks                    2.07′.40”

60) Σκιαθίτης Ιωάννης                                                          2.09′.40”

61) Τσακίρης Αντώνης            ΑΣ Νίκη                               2.10′.32”

62) Τσικούρης Παναγιώτης    Απόλλων τρίαθλο             2.11′.17”

63) Σπανός Χρήστος                  Dorian Ducks                   2.14′.19”

64) Κόσσυφας Αθανάσιος                                                   2.14′.40”

65) Ελευθερίου Ανδρομάχη    ΑΣ Νίκη                             2.14′.42”

66) Γουλίτσας Κωνσταντίνος                                              2.15′.05”

67) Τζίμας Αχιλλέας                   ΑΓΕΣ Κάμειρος                2.15′.35”

68) Λουλουδόπουλος Χρήστος Running with angels     2.15′.47”

69) Χατζηθεοδώρης Μιχάλης                                            2.16′.05”

70) Κυρίνης Γιώργος             Νέοι Ορίζοντες                   2.18′.11”

71) Σπανός Χρήστος              Dorian Ducks                      2.19′.11”

72) Γονιού Πηνελόπη                                                          2.19′.15”

73) Παπαβεργής Σταύρος          Απόλλων τρίαθλο         2.20′.20”

74) Χατζηγεωργίου Μανώλης                                            2.21′.05”

75) Μαστορίδης Γιώργος                                                    2.21′.55”

76) Αγγελής Θανάσης               Απόλλων τρίαθλο          2.22′.12”

77) Τσακίρης Ανάργυρος  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας   2.25′.15”

78) Μπράτιτσης Μιχάλης                                                 2.26′.01”

79) Κατσαράς Ιωάννης           Orange gym                     2.26′.31”

80) Τσεκούρας Εύαγγελος                                                2.27′.32”

81) Μαρκόπουλος Μανώλης  Απόλλων τρίαθλο          2.28′.35”

82) Παπαγιάννη Ξανθή               Ανταίος                        2.29′.22”

83) Κατσιμπράκη Γαβριέλλα                                           2.30′.06”

84) Κωτάκης Δημήτρης  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας     2.30′.27”

85) Σίμου Χρήστος        Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας      2.30′.27”

86) Δημητράς Γιάννης                                                      2.30′.44”

87) Περνάρης Μιχάλης        Νέοι Ορίζοντες                 2.31′.40”

88) Μαυρογιάννης Γιάννης                                            2.31′.40”

89) Χαιδούδη Ειρήνη                                                       2.33′.37”

90) Χατζηπέτρου Ελευθερία    Φλόγα                          2.34′.02”

91) Zames Askew                                                              2.36′.13”

92) Καραταπάνης Γιάννης  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας  2.39′.00”

93) Κλαδίτη Ιωάννα                                                         2.39′.17”

94) Δημητραδιού Μαρία    ΑΓΕΣ Κάμειρος                  2.39′.17”

95) Μαλλιάκας Μανώλης                                               2.40′.46”

96) Καρπαθάκης Αντώνιος Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας  2.46′.47”

97) Κοντός Τζίμης                    Απόλλων τρίαθλο         2.48′.58”

98) Θαρρενάκης Βασίλης Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας 2.56′.33”

99) Παπαπέτρου Κυριάκος                                            2.59′.20”

100) Αλεξίου Χρήστος                                                            –

101) Κουρμαδιάς Πυθαγόρας   Διαγόρας                           –

102) Τσακίρης Ιάκωβος         Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας    –

103) Μήτκοβ Ντίμο                Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας    –

104) Μαρτάκης Νίκος            Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας    –

105) Ζόγκας Γιώργος              Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας     –

106) Τσόκος Παναγιώτης

οι κατηγορίες

έως 18 αντρών

1) Κοντάκος Παναγιώτης     Νέοι Ορίζοντες                   1.55′.54”

2) Τσακίρης Ανάργυρος  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας      2.25′.15”

3) Περνάρης Μιχάλης        Νέοι Ορίζοντες                     2.31′.40”

4) Θαρρενάκης Βασίλης Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας      2.56′.33”

19 – 34 αντρών

1) Μένης Γιώργος ΑΟ                  ΑΟ Παλαιού Φαλήρου  1.19′.05”

2) Χατζηιωάννου Μιχάλης          ΑΟ Σύμης                        1.23′.34”

3) Τσόκος Δημήτρης                                                              1.24′.28”

4) Κουτρούλης Γεώργιος          Απόλλων τρίαθλο             1.35′.58”

5) Στέκας Γεώργιος                                                                1.50′.14”

6) Παραής Παναγιώτης       ΕΑΣ Δάφνη                             1.57′.20”

7) Παλαλάς Σωτήριος           Απόλλων τρίαθλο                1.59′.53”

8) Τσακάλιος Βασίλης                                                           2.02′.00”

9) Καπνουδάκης                                                                    2.02′.50”

10) Φλώρος Ευάγγελος                                                         2’04’.20”

11) Κυριάκου Κλεάνθης  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας         2.05′.55”

12) Κόσσυφας Αθανάσιος                                                   2.14′.40”

13) Γουλίτσας Κωνσταντίνος                                              2.15′.05”

14) Λουλουδόπουλος Χρήστος Running with angels     2.15′.47”

15) Κυρίνης Γιώργος             Νέοι Ορίζοντες                    2.18′.11”

16) Κατσαράς Ιωάννης           Orange gym                       2.26′.31”

17) Μαρκόπουλος Μανώλης  Απόλλων τρίαθλο            2.28′.35”

18) Σίμου Χρήστος        Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας          2.30′.27”

19)  Τσακίρης Ιάκωβος         Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας      –

20) Μήτκοβ Ντίμο                Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας       –

21) Τσόκος Παναγιώτης                                                           –

35 – 39 αντρών

1) Αλιφέρης Παναγιώτης           Πανιώνιος                    1.26′.04”

2) Καραγκιαουρίδης Γεώργιος                                         1.40′.37”

3) Χελιώτης Βαγγέλης                                                        1.42′.04”

4) Καλαπανίδης Στέφανος                                                1.52′.17”

5) Παρλαβάτζας Χαράλαμπος                                          1.52′.46”

6) Πλιγουρίδης Αναστάσιος  Απόλλων τρίαθλο            1.53′.45”

7) Παλαιός Αντώνης                                                           1.55′.32”

8) Φλούδας Γεώργιος                                                        1.56′.55”

9) Δρακιού Μιχάλης                                                            2.01′.18”

10) Γκούτης Κωνσταντίνος    Απόλλων τρίαθλο               2.01′.18”

11) Καντής Μόσχος                Απόλλων τρίαθλο               2.01′.18”

12) Ασπράκης Ξενοφών     Dorian Ducks                           2.05′.32”

13) Χατζηβαλσάμης Αντώνης  Dorian Ducks                    2.07′.40”

14) Σκιαθίτης Ιωάννης                                                          2.09′.40”

15) Σπανός Χρήστος                  Dorian Ducks                   2.14′.19”

16) Μαστορίδης Γιώργος                                                    2.21′.55”

17) Κωτάκης Δημήτρης  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας        2.30′.27”

18) Μαρτάκης Νίκος          Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας          –

40 – 44 αντρών

1) Χατζηνικόλας Κώστας           Παναθηναικός             1.35′.37”

2) Φλεβάρης Νίκος                 ΑΟ Καλλιπάτειρα           1.42′.00”

3) Γιακουμάκης Γεώργιος                                                1.43′.59”

4) Τσίγκος Παντελής              ΑΣ Νίκη                             1.44′.01”

5)  Ζουρδής Φώτιος                                                          1.48′.25”

6) Αυγενικός Γιάννης                                                         1.50′.02”

7) Ρένεσης Σταμάτης                                                         1.54′.51”

8) Κουτελιάρης Ευάγγελος  Απόλλων τρίαθλο             1.57′.31”

9) Κελεπέρας Παράσχος                                                    2.02′.26”

10) Μπενότ Φράνκυ                                                           2.02′.27”

11) Ζόγλου Ιωάννης                                                            2.03′.54”

12) Σπανός Χρήστος              Dorian Ducks                      2.19′.11”

13) Αγγελής Θανάσης               Απόλλων τρίαθλο          2.22′.12”

14) Τσεκούρας Εύαγγελος                                                 2.27′.32”

15) Δημητράς Γιάννης                                                        2.30′.44”

16) Zames Askew                                                                 2.36′.13”

45 – 49 αντρών

1) Μαστρογεωργίου Κυριάκος                                       1.30′.10”

2) Μαλλιάκας Μερκούρης                                               1.34′.37”

3) Σίμηνας Παύλος                                                            1.38′.32”

4) Γιαννακός Βαγγέλης         Ανταίος                              1.47′.10”

5) Γεωργάς Λουκάς                Απόλλων τρίαθλο             1.53′.10”

6) Σαββάκης Απόστολος                                                    1. 58′.48”

7) Τσιαμάκης Γιώργος                                                        2.06′.37”

8) Ρένεσης Νικόλαος                                                          2.07′.35”

9) Τζίμας Αχιλλέας                   ΑΓΕΣ Κάμειρος                2.15′.35”

10) Χατζηγεωργίου Μανώλης                                           2.21′.05”

11) Μπράτιτσης Μιχάλης                                                  2.26′.01”

12) Καραταπάνης Γιάννης  Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας  2.39′.00”

50 – 54 αντρών

1) Τσαπούκης Νίκος                                                            1.31′.44”

2) Καρράς Εμμανουήλ           ΑΣ Νίκη                               1.42′.11”

3)  Βαγιαννάκης Γιάννης       ΑΣ Νίκη                                1.44′.34”

4)  Χατζηπαπάς Ντίνος                                                        1.49′.27”

5)  Granzain Allain                                                                 1.51′.27”

6)  Κοσμάς Στέργος                                                               1.53′.34”

7) Γκελερής Νίκος               ΑΟ Σταματίου                         2.06′.13”

8) Μαυρογιάννης Γιάννης                                                   2.31′.40”

9) Μαλλιάκας Μανώλης                                                      2.40′.46”

10)  Καρπαθάκης Αντώνιος Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας   2.46′.47”

11) Ζόγκας Γιώργος              Zonkas team ΑΣ Αχιλλεας       –

55 – 59 αντρών

1) Τουμπακάρης Δημήτρης                                              1.43′.48”

2) Τσόκος Τάσος                                                                 1.48′.12”

3) Τσακίρης Αντώνης            ΑΣ Νίκη                               2.10′.32”

4) Τσικούρης Παναγιώτης    Απόλλων τρίαθλο             2.11′.17”

5) Παπαβεργής Σταύρος          Απόλλων τρίαθλο         2.20′.20”

6) Κοντός Τζίμης                    Απόλλων τρίαθλο             2.48′.58”

60 – 64 αντρών

1) Πετραλιάς Σπύρος             Απόλλων τρίαθλο           1.44′.15”

2) Χατζηθεοδώρης Μιχάλης                                            2.16′.05”

3) Αλεξίου Χρήστος                                                               –

65 – 69 αντρών

1)  Παπαπέτρου Κυριάκος                                              2.59′.20”

ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής

Κουρμαδιάς Πυθαγόρας   Διαγόρας

19 – 29 γυναικών

1) Χαιδούδη Ειρήνη                                                       2.33′.37”

2) Χατζηπέτρου Ελευθερία    Φλόγα                          2.34′.02”

30 – 34 γυναικών

1) Χρυσοχόου Κάλλια                                                       2.05′.32”

2) Γονιού Πηνελόπη                                                          2.19′.15”

35 – 39 γυναικών

1) Λυριστή Φωτία                                                               2.01′.18”

2) Δημητραδιού Μαρία    ΑΓΕΣ Κάμειρος                      2.39′.17”

40 – 44 γυναικών

1) Νεσφιγέ Σέβη                 Ανταίος                                 2.06′.54”

2) Κατσιμπράκη Γαβριέλλα                                             2.30′.06”

3) Κλαδίτη Ιωάννα                                                            2.39′.17”

45 – 49 γυναικών

1) Σαμοθράκη Βαλερί      κριτές στίβου Δωδ/σων        2.07′.10”

2) Ελευθερίου Ανδρομάχη    ΑΣ Νίκη                              2.14′.42”

3) Παπαγιάννη Ξανθή               Ανταίος                           2.29′.22”

50 – 54 γυναικών

1) Olkkonen Sari                Rhodes + Feet                          2.04′.01’

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ