Α.Σ. Ρόδος- Διαγόρας: Ισόπαλο το ντέρμπι (φωτορεπορτάζ)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων του νησιού μας, καθώς Α.Σ. Ρόδος και Διαγόρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 6ο όμιλο.
Ο «γηραιός» ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όπου και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 με τέρμα του Γιόνδη (15ο λεπτό), ενώ λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49ο λεπτό), διπλασίασε τα τέρματα του με σκόρερ τον Μπουρλάκου.
Τα «ελάφια» αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 με αυτογκόλ του Χειμωνέτου στο 51ο λεπτό και έφτασαν στην ισοφάριση στο 59ο λεπτό με κοντινό πλάσε του Πάλλα.
Να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα τέρματα, με κορυφαία αυτή του 41ου λεπτού για τον Α.Σ. Ρόδος, όμως την εκτέλεση πέναλτι του Σερτζίνιο, απέκρουσε ο Στεφανάκος.
Τα γκολ
15ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ του Σουάνη στην καρδιά της περιοχής του Α.Σ. Ρόδος, η μπάλα έφτασε στον Γιόνδη που την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα.
49ο λεπτό. Αντεπίθεση για τον Διαγόρα, ο Σουάνης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μπουρλάκου που πλάσαρε τον Παναγόπουλο κάνοντας το 2-0 για τον «γηραιό».
51ο λεπτό. Φάση διαρκείας στην εστία του Διαγόρ. Ο Μπανγκούρα έκανε το σουτ, ο Στεφανάκος απέκρουσε με την μπάλα να κοντράρει στον Χειμωνέττο καταλήγοντας στα δύχτυα, με τα «ελάφια» να μειώνουν σε 2-1.
59ο λεπτό. Συρτή σέντρα του Σερτζίνιο, ο Πάλλας με κοντινό πλάσε ισοφάρισε σε 2-2.
A.Σ. Ρόδος: Παναγόπουλος, Ιμεραλιλάι (46ο Tσόπελας), Κουρούπης, Μκρτσιάν, Ζώνας, Πινδώνης (52ο Λέκκα), Πότσι (28ο Μπανγκούρα), Αυγενικού, Πάλλας, Παβίσεβιτς, Σερτζίνιο (67ο Αποστόλου).
Διαγόρας: Στεφανάκος, Ευαγγελιδάκης, Χειμωνέττος, Ρούνιτς, Προβατίδης, Σκάρος (43ο Μπουρλάκου), Βελέτης, Σουάνης, Γεωργίου(67ο Παυλίδης), Βελλίνης (88ο Καρπαθάκης), Γιόνδης (72ο Παναγιωτίδης).