Τον… χτύπησε η ατυχία!

Εντάξει δεν γινόταν να κερδίσει έτσι… Άκρως φυσιολογική ήττα γνώρισε ο Κολοσσός στην Πάτρα, χάνοντας από τον τοπικό Προμηθέα με σκορ 78-68, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για τη Basket League. Και όταν λέμε άκρως φυσιολογική ήττα, εννοούμε ότι ήταν αδύνατο με τις υπάρχουσες συνθήκες ο Κολοσσός να φύγει νικητής από το «Δ. Τόφαλος». Οι «θαλασσί» ταξίδεψαν στην αχαϊκή πρωτεύουσα αρχικά χωρίς τον Ερλ Ουότσον που βρίσκεται στην Αμερική, ενώ μόλις στο 1ο λεπτό (συγκεκριμένα στο 1.19’) είδαν τον Τρέβορ Ρέλεφορντ να αποχωρεί τραυματίας. Αν αναλογιστεί κανείς ότι ουσιαστικά δεν έπαιξαν οι Λιάπης και Αγγελάκος ήταν εξαιρετικά δύσκολο με οκτώ παίκτες ο Κολοσσός να κάνει το «διπλό» στην Πάτρα. Οι Ροδίτες έπαιξαν παλικαρίσια στο α’ ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν, αλλά εύλογα δεν άντεξαν στη συνέχεια. Ο Προμηθέας επέβαλε το ρυθμό του στο γ’ δεκάλεπτο, ξέφυγε με διψήφιο αριθμό πόντων και έφτασε εύκολα στη νίκη απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος ουσιαστικά πλήρωσε τα… προβλήματα του. Οι Γκίκας και Μπλασινγκέιμ είχαν… τρελά κέφια για τον Προμηθέα Πάτρας και ήταν αυτοί που «πλήγωσαν» περισσότερο τον Κολοσσό, ο οποίος τη μεθεπόμενη Δευτέρα (16:00) θα φιλοξενήσουν τον Ολυμπιακό.
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Κολοσσός τηρουμένων των αναλογιών στο α’ ημίχρονο, αφού με κορυφαίους τους Τσούκου και Βασιλόπουλο (δηλαδή τους δύο πάουερ-φόργουορντ), δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Προμηθέα Πάτρας. Οι «θαλασσί» είχαν την ατυχία με το καλημέρα να χάσουν με τραυματισμό τον Τρέβορ Ρέλεφορντ (έπαιξε μόλις 1.19’), κι έτσι το ρόλο του οργανωτή επωμίστηκαν οι Αχόνεν και Παπαδάκης. Με τον Βασιλόπουλο να ξεκινάει ζεστός, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 2-5 (3’) και με 3-9 (5’) σε παιχνίδι που τον πρώτο ρόλο είχαν οι άμυνες. Το «αντίδοτο» του Αγγέλου στον Κολοσσό, αποδείχθηκε ο Γκίκας, ο οποίος ισοφάρισε σε 9-9 με τρίποντο στο 8’ Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 9-10 (6π ο Βασιλόπουλος) με τις άμυνες των δύο ομάδων να είναι αρκετά δυνατές, κάτι που μαρτυρά και το αποτέλεσμα.
Στο β’ δεκάλεπτο, ο Κολοσσός είχε επίσης πολύ καλή παρουσία μετά το 15’ όταν με κορυφαίους τους Τσούκου και Γεωργαλλή και με 4/8 τρίποντα, κατάφερε να γυρίσει από το -5 και να πάει στα αποδυτήρια με +1. Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλά και με αιχμή του δόρατος τον Γκίκα ξέφυγαν με 17-12 (12’)… Τσούκου και Σαλούστρος έδωσαν πολλές λύσεις στον Κολοσσό, ο οποίος ισοφάρισε σε 21-21 (16’), ενώ οι «θαλασσί» με τρίποντο του Γεωργαλλή πέρασαν μπροστά με 23-27, επιβάλλοντας το ρυθμό τους στο «Δ. Τόφαλος». Ο Τσούκου έκανε το 25-30, για να κάνει ο Προμηθέας σερί 7-0 (3π Φαγιέ και 4π ο Γερομιχαλός) και να πάρει τα ηνία με 32-30. Ο Γεωργαλλής όμως με τρίποντο 6’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου (32-33).
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός έμεινε από δυνάμεις… Χωρίς τον τραυματία Ρέλεφορντ και δίχως τον Ουότσον, ήταν φανερό ότι οι λύσεις ήταν λιγότερες για τον Άρη Λυκογιάννη. Οι γηπεδούχοι έτσι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με γκολ-φάουλ του Φαγιέ και τρίποντο του Μπλάσινγκέιμ, έκαναν το σκορ 38-33 (22’), για να μειώσει με τρίποντο ο Αχόνεν σε 40-36 και σε 42-38 ο Ρέντικ. Οι Πατρινοί όμως πατούσαν καλύτερα και κάνοντας σερί 8-0, ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (50-38), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η άμυνα των Ροδιτών έμπαζε από παντού, με τη ψαλίδα να ανεβαίνει στο +13 (52-39 στο 27’ και 55-42 στο 29’), με το γ’ δεκάλεπτο να τελειώνει με 58-45 και τους «θαλασσί» να δέχονται στο χρονικό διάστημα αυτό 26 πόντους, αριθμός απαγορευτικός για να κάνουν το «διπλό».
Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά και με κορυφαίους τους Μπλασινγκέιμ και Γκίκα ξέφυγε ακόμη και με +20 (65-45 στο 33’), βάζοντας από νωρίς τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι. Το υπόλοιπο του αγώνα είχε καθαρά τυπική διαδικασία, με τον Προμηθέα να ελέγχει τον αγώνα παρά τις προσπάθειες των «θαλασσί» να μειώσουν (67-51 στο 34’ και 69-57 στο 36’). Μάλιστα με συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη το σκορ έγινε 73-63 στο 38’ και 78-66 στο 39’, για να πάρει δίκαια τη νίκη ο Προμηθέας με 78-68. Από τον Κολοσσό εξαιρετική ήταν και πάλι στο τέλος η παρουσία του Παπαδάκη, ενώ κορυφαίος ήταν ο Τσούκου. Οι «θαλασσί» μάλιστα είχαν 12/21 τρίποντα, αλλά και 7 λάθη περισσότερα (18-11).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-10, 32-33(ημ.), 58-45, 78-68
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Ψαριανός
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Αγγέλου): Παπαντωνίου 4, Μπλάσινγκειμ 21(2), Γκίκας 18(4), Πέττας, Γερομιχαλός 4, Φαγιέ 8, Ντίκερσον 5, Τζόουνς 8(1), Τόντιτς 1, Μουρ 9(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Τσούκου 16(3), Γεωργαλλής 6(2), Σαλούστρος 7, Ρέλεφορντ, Αχόνεν 4, Βασιλόπουλος 6, Παπαδάκης 17(5), Χολ 5(1).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Α.Ε.Κ.- Γ.Σ. Κύμης 71-65, Τρίκαλα- Γ.Σ. Λαυρίου 75-78, Ρέθυμνο- Απόλλων Πάτρας 71-56.