Σούπερ ανατροπή από τον Κλεάνθη!

Σημαντική νίκη για βαθμολογικούς αλλά και για ψυχολογικούς λόγους πέτυχε την Κυριακή το βράδι στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Κλεάνθη. Οι Παραδεισιώτες επικράτησαν με 3 – 2 σετ της Τελχινίδας μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τάϊ μπρέϊκ και διήρκησε 1 ώρα και 43 λεπτά. Όσοι έδωσαν το παρών στο γήπεδο, απόλαυσαν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι που είχε να προσφέρει πάρα πολλές συγκινήσεις από την αρχή έως και το τέλος. Από την αρχή ήταν φανερό πως το παιχνίδι θα εξελισσόταν σε ντέρμπι καθώς η διαφορά στο 1ο σετ (έως και τα μισά του περίπου) μεταξύ των δυο ομάδων δεν ξεπέρασε τον ένα πόντο. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι …πατώντας κάποια στιγμή το γκάζι έκαναν το 11 – 14 και λίγο αργότερα το 12 – 20 αποκτώντας σαφές προβάδισμα για να πάρουν το σετ, όπως και έγινε. Ο Κλεάνθης ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 2ο σετ έχοντας μια διαφορά ασφαλείας στους τρεις πόντους, όμως σύντομα η Τελχινίδα παίζοντας πολύ καλά και στο μπλοκ και στην επίθεση ισοφάρισε σε 11 – 11. Ο Κλεάνθης «απάντησε» κάνοντας το 18 – 16 όμως η Τελχινίδα είχε και πάλι λύσεις και έκανε το σκορ 20 – 21. Ακολούθησαν πολύ δυνατές «μάχες» πάνω στο φιλέ με τους γηπεδούχους να το παλεύουν και τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν τη νίκη με 26 – 24.
Ο Κλεάνθης δεν το έβαλε κάτω ακόμα και όταν στο επόμενο σετ η διαφορά κάποια στιγμή έγινε 10 – 15 υπέρ της Τελχινίδας. Με ένα εντυπωσιακό σερί, 5 – 0, οι παίκτες του Λοίζου Παπακωνσταντίνου έκαναν το 15 – 15 και στη συνέχεια παίζοντας …ισοπεδωτικά πήρε το σετ με 25 – 16. Με …κεκτημένη ταχύτητα οι Παραδεισιώτες επικράτησαν και στο επόμενο σετ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα και …έδωσαν τα ρέστα τους στο ταϊ μπρεϊκ όπου ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο σετ αυτό οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί ακόμα και με 1 – 7 (!) αλλά το άστρο των γηπεδούχων ήταν μεγάλο στην αναμέτρηση αυτή.
Τα σετ του αγώνα: 19-25 (20’), 24-26 (22’), 25-26 (22’), 25-19 (20’), 16-14 (17’)
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι κ. Σταματίου και Πάττας.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Α.Ε.Σ. ΚΛΕΑΝΘΗΣ: Τρίχας, Παπακωνσταντίνου, Τζανουδάκης, Καραγιάννης, Γιακουμάρος, Βολοτσάκας, Λολάκης, Πότσου, Μάνης, Σταυριανός
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ: Σταυλάς, Χαρισίδης, Γιώτης, Δροσάκης, Σίμου, Τσιμισίρης, Σαρικάς, Ορμενάι, Χειμωνέττος
Άλλη μια νίκη για το Ροδίων
Ακόμα μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ομάδα του Ροδίων Άθλησις καθώς επικράτησε στην «τέντα» με 3 – 0 σετ του Διαγόρα. Οι «κυανέρυθροι» έκαναν μια φιλότιμη προσπάθεια αλλά υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.
Τα σετ του αγώνα: 19 – 25 (27’), 14 – 25 (22’), 18 – 25 (20’).
Διαιτήτευσαν οι κ. Ν. Χατζησταυρίδης και Στ. Γκέκας (Ν. Κρίτσα)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Μεϊντανής Α., Καρύδας Ι., Γεράκης Μ., Γκλάρας Β., Μπόλιγκ Πλατής Ρ., Δεληγιώργος Γ., Δεληγιώργης Αλ., Καλημεράκης Ε., Παπαστάμος Αλ., Δικαστόπουλος Ι.
ΡΟΔΙΩΝ: Μακρής Ν., Σκορδούλης Ι., Άμαλος Ι., Μοσχούς Χρ., Γκένοφ Ντ., Μαυράκης Κ., Καλαϊτζής Γ., Κοκολάκης Ε.
Νίκη με τον Ήλιο
Σε άλλο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο στο πλαίσιο του ανδρικού πρωταθλήματος, ο Διαγόρας επικράτησε με 3 – 0 σετ του Ήλιου Ιαλυσού. 25-9 (15’), 25-15 (24’), 25-11 (20’) Διαιτητές ήταν ο κ. Χατζησυαρίδης και η κ. Παπαδούλη
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κώστας Καρπαθάκης): Μεϊτάνης Α., Καρύδας Ι., Γεράκης Μ., Γκλάρας Β, Μπόλιγκ Ρ., Δεληγιώργης Γ., Δεληγιώργης Α., Ζουρούδης Μ.
ΗΛΙΟΣ (Δημήτρης Δοξάκης): Βαβλάς Ν., Πιλατέρης Π., Σαπναράς Ν., Βούλκα Σ., Κυρίτσης Κ., Δήμας Κ., Γιαννακός Τ., Τρομπούκης Σ., Κιλασίν Ι., Μερτσάρης Α., Ντάι Ε., Αντωνιάδης Μ.
Πρωταθλητής ο ΑΟ Αθλοπαιδιών!
Η ομάδα του Ομίλου Αθλοπαιδιών της Κω είναι η φετινή πρωταθλήτρια στο Εφηβικό. Τα παιδιά του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου επικράτησαν στην Κω και της Τελχινίδας με 3 – 1 σετ και έτσι «καθάρισαν» πανηγυρικά την υπόθεση τίτλος
Τα σετ του αγώνα: 25-18 (27’), 25-8 (20’), 26-28 (27’), 25-21 (24’)
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κυπριώτης.
ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ: Στ. Χαριστής, Γ. Χατζηγεωργίου, Κ. Χειμωνέττος, Γκ. Ορμενάϊ, Ι. Σαρικάς, Θ. Σαλονίτης, Φρ. Αράπης, Ντ. Σίμου, Κ. Κεσίδης, Μ. Καραγιάννης, Τ. Πανταζής
Τα άλλα παιχνίδια στην Κω
Στο κλειστό γυμναστήριο της Κω έγιναν χθες άλλες τρεις αναμετρήσεις μεταξύ των δυο ομάδων. Συγκεκριμένα:
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Με 3 – 1 σετ κέρδισε η Τελχινίδα. Τα σετ: 25-9 (20’), 12-25 (17’), 21-25 (23’), 13-25 (26’)
Διαιτητής ήταν ο Κυπριώτης.
ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ: Αγ. Αγγελή, Μ. Μαθιουδάκη, Κ. Λορέντζου, Μ. Οικονόμου, Γ. Λεσιόβα, Β. Παρασκευά, Χρ. Αντωνιάδου, Αγ. Κώτη, Ν. Αμορανίτη, Ντ. Χουσείν
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Η ομάδα της Τελχινίδας επικράτησε και σε αυτό το παιχνίδι με 3 – 1 σετ: 11-25 (19’), 28-26 (31’), 15-25 (24’), 17-25 (25’)
Διαιτητής ήταν ο Κυπριώτης
ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ: Ν. Αμορανίτη, Αγ. Κώτη, Χρ. Αντωνιάδου, Β. Παρασκευά, Ρ. Κουφομανώλη. Ντ. Χουσεϊν
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ: Οι Αθλοπαιδιές της Κω κέρδισαν με 3 – 0 σετ. 25-17 (22’), 25-11 (16’), 25-20 (20’)
ΤΕΛΧΙΝΙΔΑ: Θ. Σαλονίτης, Φρ. Αράπης, Ντ. Σίμου, Κ. Κεσίδης, Μ. Καραγιάννης, Τ. Πανταζής