«Αυλαία» με τέσσερις ροπαλιές!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, ο νεοφώτιστος Ηρακλής Λάρδου, ο οποίος στην πρεμιέρα της σεζόν, επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-0 της ΑΕ Λέρου στο γήπεδο του, μπαίνοντας με το «δεξί» στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Το ματς δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς η ομάδα της Λάρδου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να «καθαρίσει» την υπόθεση-νίκη, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν σε διάστημα έντεκα λεπτών ο Μπάμπης Ταγκάεφ πέτυχε χατ τρικ (όλα με σουτ).

Η ΑΕ Λέρου προσπάθησε στο ξεκίνημα να κρατήσει μακριά από την εστία της τους επιθετικούς του Ηρακλή, όμως όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι αναλάμβαναν περισσότερες πρωτοβουλίες και πίεζαν την άμυνα της, καταφέρνοντας να φτάσουν στο γκολ στο 30’ με τον Ταγκάεφ. Ο ίδιος παίκτης έξι λεπτά αργότερα έκανε το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ «κλείδωσε» ουσιαστικά το «τρίποντο» για τον Ηρακλή στο 41’, όταν και σημείωσε το 3-0.

Το δεύτερο μέρος ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, αναφορικά με τον νικητή, με τους Λαρδιακούς να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και να κρατούν με σχετική ευκολία το μηδέν στην άμυνα τους. Μάλιστα, πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα, ο Ευαγγελίδης πέτυχε και τέταρτο τέρμα για την ομάδα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

*Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Δημήτρης Ατσικνδούδας, με «βοηθούς» τους κ. Μοσχάτο και Στεφανάκη.

Ηρακλής Λάρδου: Μήλιος ,Παπαϊωάννου, Παπαδόπουλος (65’ Καστανίδης), Καλοπήτας, Χρυσαφίνης, Λαγοπάτης, Μπενούρ, Ταγκάεφ, Ε. Χαρίτος (55’ Ευαγγελίδης), Κοντός (70’ Καμμάς), Β. Χαρίτος

ΑΕ Λέρου: Ταχιράι, Κοτσάνης, Καστής (75’ Βλάχος), Καρπάθιος, Τσάτσος, Ηλίας (62’ Ζαφειρόπουλος), Κουρεβέλης, Καράγκιολης, Πλόχωρος, Δράκος (57’ Ακογλάνης), Τσάρας