Φυσιολογική ήττα για Κολοσσό από Α.Ε.Κ.

Μακριά από το καλό του αμυντικό του πρόσωπο και κάνοντας 19 λάθη, ο Κολοσσός γνώρισε φυσιολογική ήττα από την Α.Ε.Κ. στο Ο.Α.Κ.Α. με 95-79, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής για τη Basket League. Οι Ροδίτες έκαναν 11 λάθη περισσότερα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι γιόρτασαν και την κατάκτηση του κυπέλλου σε μία εορταστική ατμόσφαιρα στην έδρα τους. Ο Κολοσσός είχε καλά διαστήματα στο παιχνίδι του αλλά και μεγάλα… κενά με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή του στο σκορ και να γνωρίσει δίκαια την ήττα στην Αθήνα.
Ένα πεντάλεπτο… αφλογιστίας του Κολοσσού στο β’ δεκάλεπτο, έδωσε το δικαίωμα στην Α.Ε.Κ. να ξεφύγει στο σκορ και να πάει στο ημίχρονο με +11, έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα. Οι «θαλασσί» δεν… σκόραραν από το 12’ έως το 17’ με αποτέλεσμα το 27-24, να γίνει 37-24 για την «Ένωση». Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ καλά και με τον Τζόουνς να δίνει λύσεις προηγήθηκε 8-11 (4’). Η Α.Ε.Κ. βελτίωσε την άμυνα της και με σερί 8-0 ξέφυγε με 19-13 (8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 22-16.
Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησε πολύ καλά και ξέφυγε με 27-18, αλλά οι Ροδίτες με γκολ-φάουλ του Χάρις και τρίποντο του Ούεαρ μείωσαν σε 27-24. Από το σημείο εκείνο και μέχρι το 17’, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έμεινε άποντη και η Α.Ε.Κ. ξέφυγε με 37-24, χάρη κυρίως στους Καββαδά και Βασιλόπουλο. Ο Κολοσσός ισορρόπησε το παιχνίδι και ροκάνισε τη διαφορά (37-31) αλλά οι «κίτρινοι» πάτησαν ξανά γκάζι και έκαναν το 44-33 στο ημίχρονο.
Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Α.Ε.Κ. προσπάθησε να «τελειώσει» από νωρίς το παιχνίδι, αφού μπήκε δυνατά στο παρκέ και ξέφυγε γρήγορα με +15 (50-35). Ο Κολοσσός όμως δεν τα παράτησε και με κορυφαίους τους Σχίζα και Χάρις, πλησίασε σε 54-48 (26’), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και κάνοντας λιγότερα λάθη ξέφυγαν και πάλι με +11 (65-54 στο 29’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Α.Ε.Κ. «καθάρισε» από νωρίς το παιχνίδι, αφού με όπλο την ευστοχία στα τρίποντα ξέφυγε με +17 (79-62 στο 34’), ενώ πήρε τη μέγιστη της τιμή με +21 (93-72) με τρίποντο και φάουλ του Πάντερ λίγο πριν από το τέλος. Κορυφαίοι των «θαλασσί» ήταν οι Χάρις (16π και 13 ριμπ.) και Σχίζας (15π.), ενώ στο ντεμπούτο του ο Γιανγκ σε 29 λεπτά είχε 16 πόντους με 4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-16, 44-33(ημ.), 65-56, 95-79
Διαιτητές: Κορομηλάς- Μπήτης- Αναστόπουλος Αντ.
Α.Ε.Κ. (Σάκοτα): Πάντερ 16(3), Τζέιμς 12(2), Γκριν 7(1), Χάρις 7, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 14(3), Βασιλόπουλος 3, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 8(2), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 9, Χάντερ 13.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 4(1), Χάρις 16(1), Τζόουνς 8, Σχίζας 15(3), Γεωργαλλής, Μπιλλής, Σταμάτης, Μπρέι 11(1), Γιανγκ 16(1), Παπαδάκης 3(1), Τσαλμπούρης, Ράιτ 6.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Γ.Σ.Λ./Φάρος- Γ.Σ. Κύμης 80-91, Π.Α.Ο.Κ.- Τρίκαλα 58-54 και Γ.Σ. Λαυρίου- Ρέθυμνο 78-77.