Α.Σ. Ρόδος- Προοδευτική: Τιμωρία από Μπέλερη

Μεγάλη νίκη που την εδραιώνει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα στον 6ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας πήρε η Προοδευτική, επικρατώντας του Α.Σ. Ρόδος με σκορ 1-0 στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής.
Τα «ελάφια» τιμωρήθηκαν από τον Μπέλερη που σκόραρε με μακρινό σουτ στο 72ο λεπτό, καθώς σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες με τον μοιραίο της αναμέτρηση Μουσταφά Μπανγκουρά να αστοχεί σε δύο περιπτώσεις από θέση τετ α τετ.
Με το συγκεκριμένο «τρίποντο» οι «βυσσινί» του Κορυδαλλού παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Α.Σ. Ρόδος έχασε σημαντικό έδαφος για την διεκδίκηση του φετινού τίτλου.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά σε όλη την διάρκεια του και από τις δύο ομάδες, που προσπαθούσαν να ελέγχουν τον χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς όμως καμία να τα καταφέρει.
Πάντως ο Α.Σ. Ρόδος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί, όμως το πλασέ του Μουσταφά Μπανγκουρά από θέση τετ α τετ στο 21ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Παβίσεβιτς, κατέληξε άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο τα «ελάφια» ανέβασαν την απόδοσή του, πήραν τον έλεγχο και πίεσαν τους φιλοξενούμενους, χάνοντας νέα μεγάλη ευκαιρία στο 50ο λεπτό και πάλι με τον Μουσταφά Μπανγκουρά, το πλασέ του οποίοι από θέση τετ α τετ κατέληξε άουτ.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Α.Σ. Ρόδος δημιούργησε νέα ευκαιρία για να σκοράρει, με τον Μίνγκα να κάνει την σέντρα από τα αριστερά και την μπάλα να καταλήγει στο Λέκκα το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή, σταμάτησε ο Μπαντίκος.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους, ωστόσο, κόντρα στην ροή της αναμέτρησης η Προοδευτική βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 72ο λεπτό ο Μπέλερη με μακρινό σουτ, αιφνιδίασε τον Παναγόπουλος, κάνοντας το 1-0.
Ο Α.Σ. Ρόδος προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη φάση, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που στο 85ο λεπτό έχασαν σημαντική ευκαιρία να κάνουν το 2-0, όμως το πλασέ του Ζαχαράτου αποκρούστηκε από τον Παναγόπουλο.
Στα τελευταία λεπτά, οι ποδοσφαιριστές της Προοδευτική κράτησαν το υπέρ του αποτέλεσμα, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, προσθέτοντας ένα πολύτιμο «τρίποντο» στη συλλογή τους.
Το γκολ
72ο λεπτό. Ο Μπέλερης έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, στέλνοντάς την στα δίχτυα του Παναγόπουλου που αιφνιδιάστηκε, κάνοντας το 1-0 για την Προοδευτική
Α.Σ. Ρόδος: Παναγόπουλος, Δαβρής, Ιμεραλιλάι, Μκρτσιάν, Αποστόλου ( 59ο Πάλλας), Μίνγκας, Κουρούπης, Αυγενικού, Παβίσεβιτς (27ο λ.τρ. Λέκκα) (69ο Σερτζίνιο), Μπανγκούρα, Πινδώνης (74ο Βολονάκης).
Προοδευτική: Μπαντίκος, Τσαρούσης, Καλαϊτζίδης, Ζίζηλας, Παπανικολάου, Μάρης, Κουιρουκίδης ( 84ο Πέππας), Μπέλερης (93ο Ζήκος), Κανελλόπουλος ( 65ο Ζαχαράτος), Ντάλλας, Χρήστου (56ο Βλάχος).