«Εξάσφαιρος γηραιός»

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ομάδα του Διαγόρα επικράτησε με σκορ 6-0 του Ανταγόρα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Η ομάδα του Μιχάλη Τσιβρινή είδε τους Μαριά (2) και Χατζηφούντα να σκοράρουν σε βάρος της πρώην ομάδας τους, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα του «γηραιού» πέτυχαν οι Μπερνιδάκης (2) και Κιοσέογλου.
Ο Διαγόρας ξεκίνησε με γκολ την αναμέτρηση αφού μόλις στο 2ο λεπτό μετά από φάουλ του Πεταυράκη, ο Μαριάς με κεφαλιά έκανε το 1-0 ενώ στο 11ο λεπτό ο Κιοσέογλου με πλασέ στην κίνηση μετά από πάσα του Πεταυράκη διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.
Ο «γηραιός» είχε την πρωτοβουλία και συνέχισε να πιέζει στην εστία του Ανταγόρα, αλλά σταμάτησε πολλές φορές πάνω στον Τσαραπατσάνη που κράτησε σε πολλές περιπτώσεις την ομάδα του απ’ το να ξεφύγει από νωρίς το σκορ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μανώλης Χατζηφούντας έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ κάνοντας το 3-0 στο 53ο λεπτό, ενώ ο Μπερνιδάκης στο 70ο και στο 77ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.
Ο Διαγόρας που είχε κατεβάσει ρυθμό από πολύ νωρίς, επικράτησε τελικά με 6-0 με τον Μαριά να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 90ο λεπτό.
Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Διαγόρας είχε και χαμένο πέναλτι με τον Καραγεωργίου, το οποίο απέκρουσε ο Τσαραπατσάνης.
Χωρίς προβλήματα το διαιτητικό «τρίο» των Μανώλη Κυρίτση, Αλέξανδρου Σπάρταλη και Γιώργου Σαρρή.
Διαγόρας: Δαρζέντας (70ο Ντιμιτρίεβιτς), Μαριάς, Φωτεινής (77ο Κόρλος), Κιοσέογλου, Γεωργιάδης, Χατζηφούντας, Μπερνιδάκης, Τσαγγάρης, Μπαούρης, Πεταυράκης (51ο Κυπριώτης), Καραγεωργίου.
Ανταγόρας: Τσαραπατσάνης, Ζώης, Αρκούδας, Μπριάζνας, Αποστολόπουλος, Μουτσομπέγκα, Ντεμκόλι ( 66ο Ναμβροζίδης), Σχουλλής, Κλειδαράς, Μαρίνος ( 77ο Λαζαρίδης), Κατσαμούνδης ( 37ο Γουμπιός).
Παραλειπόμενα του αγώνα
● Παρά το ακατάλληλο της ώρας (12:30), αρκετός ήταν ο κόσμος που έδωσε το «παρών» στις εξέδρες του δημοτικού σταδίου για να παρακολουθήσει το παιχνίδι. Μεταξύ αυτών, αρκετοί άνθρωποι του ποδοσφαίρου, όπως ο προπονητής της Ρόδου, Σάββας Ορφανίδης και το μέλος του Δ.Σ., Νίκος Διακίδης.
● Ο Γιάννης Μηνάς είναι ο νέος προπονητής του Ανταγόρα, ο οποίος αντικατέστησε τον Γιάννη Μπότση. Ο νεαρός τεχνικός παρακολούθησε το παιχνίδι με τον Διαγόρα, πίσω από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, δίνοντας τις απαραίτητες οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.
● Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του ποδοσφαιριστή του Διαγόρα, Τσαμπίκου Πεταυράκη στο 51ο λεπτό. Τον ποδοσφαιριστή, στην διάρκεια της αναμέτρησης τον τσίμπησε σφήκα στο πόδι, με συνέπεια να πρηστεί. Ο γιατρός του αγώνα, Γιάννης Μιχαηλίδης του έκανε ένεση κορτιζόνης και στην συνέχεια ο Πεταυράκης μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο της Ρόδου, για περαιτέρω εξετάσεις.
● Ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο στην διάρκεια της προθέρμανσης ένιωσε ο ποδοσφαιριστής του Διαγόρα, Σταμάτης Τογρού, γι’ αυτό και την θέση του στην βασική ενδεκάδα του «γηραιού», πήρε ο Καραγεωργίου.