Για 18η συνεχή χρονιά θα βραβευθούν την Κυριακή 4 Μαρτίου, οι Σημαιοφόροι όλων των Λυκείων της Δωδεκανήσου, από τη Λέσχη Lions Ρόδου και την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου. Η οργάνωση των εκδηλώσεων ξεκίνησε από τον περασμένο Οκτώβριο, προκειμένου να συγκεντρωθούν τα στοιχεία των μαθητριών/μαθητών και ολοκληρώνεται με τη Συνδιάσκεψη, που θα γίνει το Σάββατο στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου και την Κυριακή με την τελετή βράβευσης, που θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα του ‘’Metropol’’.

Την οργάνωση και τον συντονισμό των εκδηλώσεων, ανέλαβαν εκ μέρους της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου η Εντεταλμένη Περιφερειακή Σύμβουλος «Δια Βίου Μάθησης» Χαρούλα Γιασιράνη και εκ μέρους της Λέσχης Lions Ρόδου ο Πρόεδρος της Λέσχης Γιάννης Χατζημανώλης και ο Πρόεδρος της Επιτροπής Παιδείας Ευαγόρας Νικολάου.

Το Σάββατο 3 Μαρτίου, στις 17:30

Στην αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου της Ρόδου, θα πραγματοποιηθεί Συνδιάσκεψη των πρωτευσασών μαθητριών και των πρωτευσάντων μαθητών με θέμα:

 

Πόσο σημαντική είναι, κατά τη γνώμη σας, η στοχοθέτηση και ο προγραμματισμός για την επίτευξη του καλύτερου δυνατού αποτελέσματος σε όλες τις βαθμίδες μιας κοινωνίας;

 

Στη Συνδιάσκεψη θα παρουσιαστούν επτά εισηγήσεις από οκτώ μαθήτριες /μαθητές (η μια εισήγηση εκπονήθηκε από κοινού από δύο μαθήτριες). Τα παιδιά που θα μιλήσουν είναι:

  • Κοντέσσα – Ιωάννα Ζορπαλά, 4ο ΓΕΛ Ρόδου
  • Ιωάννα Κόζα και Μικαέλα Ταχλιαμπούρη, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ»
  • Αλκμήνη – Χρυσοβαλάντου Κρητικού, Πανορμίτειο Γυμνάσιο Σύμης
  • Μαρία – Ανθή Παπαδοπούλου, ΓΕΛ Απεριού Καρπάθου
  • Κωνσταντίνα – Ειρήνη Περγαντή, Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»
  • Δήμητρα Σακούλη, 1ο ΕΠΑΛ Ρόδου
  • Κυριατζής Χατζηγιάννης , ΓΕΛ Σορωνής

Όλες οι εργασίες θα συμπεριληφθούν στα Πρακτικά της Συνδιάσκεψης και θα μοιραστούν κατά την έναρξη της Συνδιάσκεψης.

Η Επιτροπής αξιολόγησης αποτελείται από:

Λουΐζα Χριστοδουλίδουμέλος της Λέσχης Lions Ρόδου, Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Π.T.Δ.Ε.  Πανεπιστημίου Αιγαίου, ως συντονίστρια της ομάδας αξιολόγησης.

Γεώργιο Παπαντωνάκη, τ. αναπληρωτή καθηγητή Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Βασιλεία Καζούλλη, αναπληρώτρια καθηγήτρια Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Ελένη Σταυροπούλου, Σχολική σύμβουλο Α΄ Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου.

Οι εργασίες έχουν δοθεί κωδικοποιημένες στους αξιολογητές και θα παραδώσουν τα αποτελέσματα στη συντονίστρια, σε κλειστό φάκελο, ο οποίος θα ανοίξει την Κυριακή κατά τη διάρκεια της τελετής βράβευσης.

Στην καλύτερη εισήγηση θα δοθεί χρηματικό βραβείο 300 ευρώ, προσφορά του κ. Κώστα Χρυσοχοείδη.

Το Σάββατο 3 Μαρτίου στις 20:30:

Η Λέσχη Lions Ρόδου, θα δεξιωθεί τους μαθητές/μαθήτριες, με τους γονείς τους και θα τους παραθέσει δείπνο στο Ξενοδοχείο «SEMIRAMIS».

Την Κυριακή 4 Μαρτίου στις 11:30

Θα πραγματοποιηθεί η τελετή βράβευσης, των πρωτευσασών μαθητριών και των πρωτευσάντων μαθητών, που θα γίνει στην αίθουσα του «Metropol Multicinema».

Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο κ. Σπύρος Συρόπουλος, Αναπληρωτής Πρύτανης Διεθνών Συνεργασιών, Φοιτητικών Θεμάτων και Θεμάτων Αποφοίτων, Πανεπιστημίου Αιγαίου (2014-2018), Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών.

Οι 42 μαθητές/μαθήτριες από όλα τα σχολεία της Δωδεκανήσου, που διακρίθηκαν για την επιμέλειά τους είναι:

  1. 1ο ΓΕΛ Ρόδου: ΜΑΣΤΗ ΔΟΞΑ του ΜΙΧΑΗΛ και της ΜΑΡΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,9
  2. 2ο ΓΕΛ Ρόδου: ΠΕΡΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ και της ΑΡΜΟΝΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  3. 2ο ΓΕΛ Ρόδου ΡΙΖΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του ΜΙΧΑΗΛ και της ΙΩΑΝΝΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  4. 2ο ΓΕΛ Ρόδου: ΣΠΑΝΟΥ ΔΙΟΓΕΝΗΣ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και της ΜΑΡΙΑΝΘΗΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  5. 3ο ΓΕΛ Ρόδου: ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΥΡΑ ΜΑΡΙΑ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και της ΚΛΕΟΠΑΤΡΑΣ-ΣΕΒΑΣΤΗΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  6. 4ο ΓΕΛ Ρόδου: ΖΟΡΠΑΛΑ ΚΟΝΤΕΣΣΑ-ΙΩΑΝΝΑ του ΒΗΣΣΑΡΙΩΝΟΣ και της ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  7. 4ο ΓΕΛ Ρόδου: ΣΑΔΡΑΖΑΝΗ ΑΡΓΥΡΩ του ΘΩΜΑ και της ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  8. Ιδιωτικά Εκπ/ρια «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ»: ΚΑΖΟΥΛΛΑΚΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ του ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ και της ΜΑΡΙΚΑΣ με γενικό βαθμό 19,8
  9. Ιδιωτ. Εκπαιδευτήρια «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ»: ΚΟΖΑ ΙΩΑΝΝΑ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ του ΤΣΑΜΠΙΚΟΥ και της ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  10. Ιδιωτικά Εκπ/ρια «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ»: ΛΕΡΓΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΕΛΕΝΗ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και της ΣΩΤΗΡΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  11. Ιδιωτικά Εκπ/ρια «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ»: ΤΑΧΛΙΑΜΠΟΥΡΗ ΜΙΚΑΕΛΑ-ΛΟΥΙΖ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ του ΜΙΧΑΗΛ και της ΜΑΡΙ-ΑΝΝ-ΣΑΡΛΟΤ, με γενικό βαθμό 19,8
  12. Ιδιωτικά Εκπ/ρια Ρόδου «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»: ΔΟΝΤΑΣ ΜΙΧΑΗΛ του ΣΥΜΕΩΝ και της ΒΑΡΒΑΡΑΣ, με γενικό βαθμό 19,7
  13. Ιδιωτικά Εκπ/ρια Ρόδου «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»: ΠΕΡΓΑΝΤΗ ΕΙΡΗΝΗ – ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ του ΜΙΧΑΗΛ και της ΚΥΡΙΑΚΗΣ με γενικό βαθμό 19,7
  14. Μουσικό Γυμνάσιο Ρόδου: ΚΑΝΙΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ και της ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ με γενικό βαθμό 19,8
  15. ΓΕΛ Αρχαγγέλου: ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ και της ΧΑΡΟΥΛΑΣ, με γενικό βαθμό 19,9
  16. ΓΕΛ Αφάντου: ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΑ του ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ και της ΜΟΣΧΟΥΛΑΣ, με γενικό βαθμό 20
  17. ΓΕΛ Ιαλυσού: ΜΟΥΣΑΔΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ και της ΟΛΥΜΠΙΑΣ-ΝΕΚΤΑΡΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  18. ΓΕΛ Κρεμαστής: ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ – ΑΓΓΕΛΟΣ του ΜΙΧΑΗΛ και της ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,9
  19. ΓΕΛ Σορωνής: ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και της ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  20. Γυμνάσιο Γενναδίου Λ.Τ. : ΖΑΝΝΕΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του ΙΩΑΝΝΗ – ΜΙΧΑΗΛ και της ΧΑΡΙΚΛΕΙΑΣ – ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ, με γενικό βαθμό 18,8
  21. Γυμνάσιο Έμπωνας Λ. Τ.: ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ και της ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΣ, με γενικό βαθμό 18,7
  22. 1ο ΓΕΛ Κω: ΖΗΚΑ ΚΟΚΩΝΑ – ΟΥΡΑΝΙΑ του ΑΦΕΝΤΟΥΛΗ και της ΜΑΡΙΑΣ με γενικό βαθμό 19,7
  23. 2ο ΓΕΛ Κω: ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του ΑΛΚΙΒΙΑΔΗ και της ΑΝΝΑΣ, με γενικό βαθμό 19,4
  24. ΓΕΛ Αντιμάχειας: ΖΕΡΒΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ – ΜΑΡΓΚΑΡΕΤ του ΠΑΝΟΡΜΙΤΗ και της ΤΖΑΝΕΤ, με γενικό βαθμό 20
  25. 1ο ΓΕΛ Καλύμνου: ΚΥΠΡΑΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και της ΚΑΛΛΙΟΠΗΣ, με γενικό βαθμό 19,6
  26. 1ο ΓΕΛ Καλύμνου: ΚΑΠΠΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ και της ΥΠΑΠΑΝΤΗΣ, με γενικό βαθμό 19,6
  27. 2ο ΓΕΛ Καλύμνου: ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ του ΠΕΡΙΚΛΗ και της ΖΑΧΑΡΟΥΛΑΣ, με γενικό βαθμό 20
  28. ΓΕΛ Απερίου Καρπάθου: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΑΝΘΗ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ και της ΣΟΦΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,8
  29. ΓΕΛ Λέρου: ΤΑΧΛΙΑΜΠΟΥΡΗ ΑΝΝΑ του ΣΩΤΗΡΙΟΥ – ΝΙΚΗΤΑ και της ΚΛΕΙΩΣ- ΜΑΡΙΑΣ, με γενικό βαθμό 19,4
  30. ΓΕΛ Πάτμου: ΦΕΓΓΑΡΟΥ ΘΕΟΛΟΓΙΑ του ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ και της ΕΙΡΗΝΗΣ, με γενικό βαθμό 18,8
  31. Γυμνάσιο Αστυπάλαιας Λ.Τ.: ΠΟΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΜΙΧΑΗΛ και της ΜΑΡΙΑΣ, με γενικό βαθμό 18,6
  32. Γυμνάσιο Λειψών Λ.Τ.: ΠΑΡΑΔΕΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΗ και της ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ πρωτεύσας
  33. Γυμνάσιο Νισύρου Λ.Τ.: ΚΑΡΑΛΙΓΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ και της ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ, με γενικό βαθμό 18,3
  34. Γυμνάσιο Κάσου Λ.Τ. ΑΠΟΚΟΤΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του ΣΤΑΥΡΟΥ και της ΑΝΤΩΝΙΑΣ, με γενικό βαθμό 18,7
  35. Γυμνάσιο Τήλου Λ.Τ.: ΑΓΚΟΛΙ ΛΕΟΝΑΡΝΤΟ του ΝΤΑΣΜΙΡ και της ΛΙΝΕΛΑ, με γενικό βαθμό 18,1
  36. Γυμνάσιο Τήλου Λ.Τ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΚΥΡΙΑΚΟΥ και της ΑΣΗΜΙΝΑΣ με γενικό βαθμό 18,1
  37. Γυμνάσιο Χάλκης Λ.Τ.: ΑΛΛΑ ΑΝΤΡΙΑΝ του ΦΑΤΜΙΡ και της ΜΠΛΕΡΙΜΕ πρωτεύσας
  38. Πανορμίτειο Γυμνάσιο Σύμης Λ.Τ.: ΚΡΗΤΙΚΟΥ ΑΛΚΜΗΝΗ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ του ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ και της ΔΟΥΚΙΣΣΑΣ, με γενικό βαθμό 19,7
  39. 2ο ΕΠΑΛ Ρόδου: ΒΕΝΟΥΤΣΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΑ-ΧΡΙΣΤΙΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ και της ΧΡΥΣΟΥΛΑΣ, με γενικό βαθμό 18,7
  40. ΕΠΑΛ Παραδεισίου: ΚΑΡΟΦΤΗ ΑΣΗΜΙΝΑ-ΕΙΡΗΝΗ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗ με γενικό βαθμό 17,8
  41. 1ο ΕΠΑΛ ΚΑΡΠΑΘΟΥ: ΣΑΚΟΥΛΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και της ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑΣ με γενικό βαθμό 19,3
  42. 1ο ΕΠΑΛ ΣΥΜΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΟΥ ΕΙΡΗΝΗ του ΝΙΚΗΤΑ και της ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ με γενικό βαθμό 17,7

 

Μετά το πέρας της βράβευσης, θα υπάρχει μπουφές με σνακ και γλυκά.

Χορηγοί των εκδηλώσεων:

  • ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΧΑΤΖΗΛΑΖΑΡΟΥ
  • METROPOL MULTICINEMA
  • BLUE STAR FERRIES
  • ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ «ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ»
  • ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ‘’SEMIRAMIS’’
  • ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗΣ «ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΣΦΟΛΙΑΤΟΕΙΔΩΝ»
  • ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΚΗ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
  • ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΙΔΗΣΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ΕΕ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ