Στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας ο Κολοσσός

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Κολοσσός H Hotels, επικρατώντας 78-58 του Προμηθέα Πάτρας, στο Βενετόκλειο! Επόμενος αντίπαλος ο Παναθηναϊκός Superfoods την Τετάρτη (4/10).

Ο Κολοσσός έκανε καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, έχοντας από νωρίς τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (15-10). Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν άστοχη, χάνοντας τον ρυθμό της, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί ο Προμηθέας και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 32-30.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι «θαλασσί» άλλαξαν εντελώς την εικόνα τους προς το καλύτερο. Μέσα από την καλή τους άμυνα ανέκτησαν τα ηνία του παιχνιδιού και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 28-11, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (58-43)!

Με την ίδια συγκέντρωση συνέχισαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη και στην τέταρτη περίοδο και αφού δεν απειλήθηκαν, έφτασαν στη νίκη-πρόκριση με το τελικό 78-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-32, 58-43, 78-58

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6 (1), Σχίζας 9, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 10, Πρόστραν 4, Σταμάτης 2, Γεωργαλλής 6 (2), Μπρέι 19 (2), Μπιλλής 2, Αγγελάκος 2, Ράιτ 11, Παπαδάκης 2.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Έβανς 1, Γράβας, Σκούφης, Γκίκας 6, Μιλόσεβιτς 15 (3), Γερομιχαλός 6 (1), Φαγέ, 5 (1), Ρέλεφορντ 12 (1), Δημάκος 3, Λίποβι 5 (1), Σαλούστρος 5.