«Πάτησαν» κορυφή οι πρωταθλήτριες της Τελχινίδας

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η πρωταθλήτρια για φέτος ομάδα των νεανίδων Τελχινίδα, η οποία νίκησε εύκολα το βράδυ της Δευτέρας στην Κρεμαστή με 3-0 σετ τον Φοίνικα.

Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά έκαναν το 5 στα 5, είναι και μαθηματικά πρωταθλήτριες από το προηγούμενο παιχνίδι τους και απομένει η αναμέτρηση με τον Διαγόρα για να πέσει η αυλαία της φετινής αγωνιστικής περιόδου στο πρωτάθλημα των νεανίδων.

Η Τελχινίδα δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, είχε καλύτερη ομάδα και διατήρησε το αήττητο της. Στο 1ο και στο 3ο σετ το καλό σερβίς και η αποτελεσματική επίθεση έδωσαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα της Ρόδου και τελικά και τα σετ με 13-25 και 17-25 αντίστοιχα. Στο 2ο σετ η πολύ καλή απόδοση του Φοίνικα και τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων έκαναν αρχικά το σκορ 6-0 και στη συνέχεια 14-2. Στο σημείο αυτό η Τελχινίδα αντέδρασε και κατάφερε με το εκπληκτικό 4-23 να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει το σετ με 18-25.

Τα σετ: 13-25 (17’), 18-25 (27’), 17-25 (25’)
Διαιτητής: Σταματίου

Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Μουζουράκη Μ., Αρχαγγελίτη Ε., Κάππα Χ., Λαού Σ., Χατζηβάσιλα Κ., Κάλφα Π., Βόλα Δ., Σκούφρη Μ., Αθανασάκη Σ., Κατινά Κ., Σαΐτη Μ., Τζέυ, Αθανασίου Π., Μαλιωτάκη Γ.
ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Μανωλάκη Π., Παπαδοπούλου Χ., Γκίκα Α., Βερβερίδη Γ., Αμορανίτη Ν., Κουφομανώλη Ι., Τερζίου Φ., Πέτσι Μ., Χουσεΐν Ν., Κρητικού Δ., Ντάιγια Γ., Δεληγιώργη Α., Μυρωνίδου Κ., Καραγιάννη Δ.