Κύπελλο Δωδεκανήσου: Ο Άρης πήρε τη… Δόξα

Η ομάδα του Άρη Αρχαγγέλου έγινε η τέταρτη ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, μετά από την νίκη που πέτυχε στο γήπεδο Καρδάμαινας απέναντι στην τοπική Δόξα με σκορ 3-0.
Οι «κιτρινόμαυροι» του Στάθη Φαρμακίδη ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα τον Μάριο Μπαϊρακτάρη που με δύο προσωπικά τέρματα οδήγησε την ομάδα στην νίκη- πρόκριση.
Το τρίτο τέρμα των νικητών πέτυχε ο Μάρκος Μαρκόπουλος, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι η Δόξα Καρδάμαινας έχασε πέναλτι στο 78ο λεπτό με τον Χατζηαντωνίου (το απέκρουσε ο τερματοφύλακας Βαρέλης).
Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον αέρα υπέρ τους στο πρώτο ημίχρονο και περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους ψάχνοντας κυρίως απ’ τα άκρα να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν τον Γιακούμαρου.
Η Δόξα μετά το 20λεπτο λειτουργούσε καλύτερα ανασταλτικά, ωστόσο, ήταν ακίνδυνη επιθετικά και ο Άρης που είχε την κατοχή ήταν ανούσιος. Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να σπάσουν το οφσάιντ με υπέροχη κάθετη πάσα του Κοντόγιαννου προς τον Μπαϊρακτάρη ο οποίος από πολύ πλάγια έκανε το πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου όταν ο Χατζηαντωνίου εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά, ο Τάλλαρος σηκώθηκε ψηλότερα όλων αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια του Βαρέλη.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και στο 49ο λεπτό έχασαν ευκαιρία με τον Χατζηπαναγιώτη από πλεονεκτική θέση να σουτάρει άουτ, ενώ στο 53ο λεπτό ο Μέμα πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, με σουτ λίγα μέτρα μπροστά απ’ το κέντρο αλλά ο Βαρέλης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Ο Άρης Αρχαγγέλου έψαχνε στην αντεπίθεση τον τρόπο για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και στο 57ο λεπτό το κατάφερε με τον Κοντόγιαννο να βρίσκει τον Μαρκόπουλο στην πλάτη της άμυνας και εκείνον να δίνει έτοιμο γκολ στον Μπαϊρακτάρη για το 2-0.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και πάλι να αντιδράσουν αλλά λόγω και της απογοήτευσης δεν είχαν πλέον το καθαρό μυαλό, ούτε σε άμυνα ούτε σε επίθεση με τον Μαρκόπουλο στο 74ο λεπτό να κλειδώνει την πρόκριση κάνοντας το 3-0 στην αντεπίθεση.
Η Δόξα είχε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής στο 78ο λεπτό αλλά το πέναλτι του Χατζηαντωνίου το έδιωξε στην αριστερή του γωνία ο Βαρέλης και έτσι το 0-3 έμεινε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Τάλλαρος, Χατζησεβαστός, Κουρζής Α., Χατζηπαναγιώτης, Κορκής (60ο Πης), Κουρζής Γ. (67ο Πατσαβούδης), Μέμα, Χατζηαντωνίου, Παντελής, Οχτάρας (79ο Χαντακάρος).
Άρης Αρχαγγέλου (Φαρμακίδης Στάθης): Βαρέλης, Σκυλλαράκης, Γιαννιού, Τσελεπίδης, Γκίκας, Συμεωνίδης, Κοντόγιαννος (76ο Σταμούλης), Ζαρκαδούλας, Μπαϊρακτάρης, Μαρκόπουλος (84ο Θοδωρής), Πατσιαούρας (88ο Κουτσουμπάρης).